1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PYD Rasulayn'da Zorunlu Askerliği Reddedenleri Tutukladı
PYD Rasulayn'da Zorunlu Askerliği Reddedenleri Tutukladı

PYD Rasulayn'da Zorunlu Askerliği Reddedenleri Tutukladı

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Rasulayn'da IŞİD'le savaşmak istemeyen birçok genç PYD tarafından tutuklandı.

02 Nisan 2015 Perşembe 02:57A+A-

Zorunlu Askerlik Yasası adı altında "Öz Savunma Görevi" gerekçesi düzenlenen tutuklamalarda onlarca genç bölgede konuşlandırılmış güvenlik kontrol noktalarında yapılan kontroller sonucu IŞİD'le savaştırılmak üzere tutuklama merkezine götürüldüğü açıklandı.

Nerinaazad sitesinde yapılan açıklamada, “Zorunlu Askerlik Yasası” olarak bilinen “Öz Savunma Yasası” görevinin PYD liderliğindeki Öz Yönetim kontrolü altında bulunan bölgelerde yaşları 18 ile 30 arasındaki Kürt gençlerinin 6 ay boyunca askeri eğitim almalarını ve IŞİD’e karşı cephelerde savaşmalarını zorunlu kıldığı belirtildi.

Asayiş güçleri üyesi Hacı Muhammed Ali tarafından Ara news’e yapılan açıklamada, “Bu gözaltı dalgası daha önceden duyurulan “zorunlu askerlik yasası” bağlamında gerçekleştirildi ve bugün yakalanan bu gençler daha önceden iki ay boyunca hizmete katılmaları konusunda bilgilendirilmiş idiler,” dedi.

Muhammed Ali, “Gençlerin bu bilgilendirilmeye rağmen katılmadıkları için görevlerini ifa etmek üzere tutuklandıklarını,” ekledi.

Serê Kanîye (Rasulayn) şehir içinde ve şehrin kuzeyindeki Türkiye sınırında yeni kontrol noktalarının oluşturulmasına ek olarak şehir içinde de yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkat çekiyor.

 “Kontrol noktalarındaki uygulamaların olağan prosedür olduğunu ancak 20 Mart’ta Hasekê’de gerçekleştirilen ve çoğu çocuk ve kadın 60 üzeri insanın ölmesi Newroz bombalamaları sonrası Serê Kanîye’deki kontrol noktalarında bulunan korumaları çoğalttık, ve güvenlik önlemlerini arttırdık, ” diyen Ali, şehirde konuşlandırılmış bariyerlerin mahallelerin yerel meclislerine bağlı olduğunu ve güvenlik gerekçesiyle bilgi paylaştıklarını vurguladı.

Islah Haber

HABERE YORUM KAT