1. HABERLER

  2. HABER

  3. Putin de Haçlı Seferlerine Benzetti
Putin de Haçlı Seferlerine Benzetti

Putin de Haçlı Seferlerine Benzetti

Putin, Batılı ülkelerin ittifak halinde Libya'ya saldırmasına sert tepki gösterdi ve harekâtı Kaddafi gibi Haçlı Seferlerine benzetti.

21 Mart 2011 Pazartesi 14:39A+A-

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Libya'ya karşı batılı ülkelerin giriştiği ittifak konusunda sert bir değerlendirmede bulundu.

Putin, BM'nin Libya'ya operasyon çağrısını Ortaçağ'daki Haçlı Seferleri'ne benzetti. Putin, "BM'nin Libya kararı defolu ve yarım yamalak. Bununla aklınıza esen her şeyi yapabilirsiniz." dedi.

Kaddafi rejimimin "demokrasi kriterleri" taşımadığını kabul eden Putin, "Ancak bu Libyaya askeri müdahaleyi haklı çıkarmaz. Başkalarının içişlerine karışmak ABD dış politikasının alışkanlığı haline geldi." dedi.

Rus başbakan, Libya'daki olayların Rusya'nın kendi savunma kapasitesini güçlendirmesi gerektiğini gösterdiğini de savundu.

Libya lideri Muammer Kaddafi de saldırıların başladığı akşam yaptığı açıklamada, "Haçlı orduları yeniden saldırıyor!" demişti. Kaddafi, "Haçlı ordusuyla sonuna kadar savaşacağız!" şeklinde konuşmuştu.

AB İÇİNDE GÖRÜŞ AYRILIKLARI SÜRÜYOR

Bu arada Libya konusunda NATO'da olduğu gibi AB içinde de görüş ayrılıkları sürerken Almanya, Arap Birliği'nden gelen eleştirilerin kendilerini haklı çıkardığını savundu.

Libya'ya operasyon konusunda Batı ile ayrı düşmekle eleştirilen Almanya'nın Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, AB'li mevkidaşlarıyla toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Riskleri hesaplayarak Alman askerleriyle katılmamaya karar verdik. Müdahalenin daha üçüncü gününde Arap Birliği'nin bu müdahaleyi eleştirmesi bence iyi nedenlerimizin olduğunu gösteriyor." dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, dün Kahire'de yaptığı açıklamada "Yaşananlar uçuşa yasak bölge hedeflerinden farklılaşıyor. Bizim istediğimiz sivillerin daha fazla bombalanması değil onların korunması." ifadesini kullanmıştı.

ARAP BİRLİĞİ'NE TEPKİ

İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez ise Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasını ve sivillerin korunması için tüm önlemlerin alınmasını öngören BM Güvenlik Konseyi kararına uyumun aynı zamanda askeri önlemleri de içerdiğini kaydederek, sözlerine açıklık getirmesi için Amr Musa'yla konuşmaya çalışacağını belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Aleksandır Stubb da Arap Birliği'nin eleştirilerinin abartıldığını savundu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise hafta sonunu toplantılarla geçirmesine rağmen Libya konusunda karar alamayan NATO'dan hızlı davranmasını istedi.

Asselborn, Libya'ya işlerin kötü gitmesi halinde müdahale eden koalisyonun sorumluluğu NATO'ya devretmek isteyeceğini belirterek, "Şimdiden kimin ne yapacağına karar vermeliyiz. Çünkü koalisyon ve NATO arasındaki bu oyun tüm uluslararası topluma zarar veriyor." diye konuştu.

AB dışişleri bakanlarının Libya'ya yeni yaptırımlar ve insani yardım faaliyetlerinde güvenliğin sağlanması konusunda kararlar alması bekleniyor.

HİNDİSTAN, SALDIRILARIN DURDURULMASINI İSTEDİ

Hindistan Dışişleri Bakanı S. M. Krişna, Libya'ya hava akınlarının durdurulmasını istedi.

Hintli Bakan, saldırıların masum sivilleri, yabancı vatandaşları ya da diplomatik misyon üyelerini vurma riski bulunduğunu belirttiği basın toplantısında, ''Sürmekte olan hava akınlarından üzüntü duymaktayız.'' diye konuştu.

Press Trust of India ajansındaki habere göre, Bakan, ''Hindistan bütün tarafları sorunları çözmek için güç, tehdit ve şiddete başvurmaktan vazgeçme çağrısında bulunmaktadır. Sanırım şu anda acil olan silahlı çatışmaya son vermektir.'' dedi.

HABERE YORUM KAT