1. HABERLER

  2. HABER

  3. Protestoya Gaziantep’te 50 STK'dan Destek
Protestoya Gaziantep’te 50 STKdan Destek

Protestoya Gaziantep’te 50 STK'dan Destek

Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda düzenlenecek ‘Suriye İçin Sınırlara Yürüyoruz’ etkinliğine Gaziantep’ten destek geldi. 50 sivil toplum kuruluşu (STK), 16 Temmuz’da gerçekleştirilecek etkinlikte yer alacağını açıkladı.

13 Temmuz 2011 Çarşamba 12:13A+A-

Baas rejimini protesto etmek ve Suriye halkını protestoya hazırlanan 16 Temmuz Gençlik Hareketi, Türkiye’nin dört bir yanından destek toplamaya başladı. Hareketin düzenleyeceği protestoya Gaziantep’te bulunan 50 STK da destek vereceğini duyurdu.
STK’lar adına bir açıklama yapan Gaziantep Mazlum Der Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, “Baas yönetimine karşı özgürlük mücadelesi veren Suriye halkına destek vermek için sınırlara doğru yola çıkacak olan kardeşlerimizi toplu halde uğurlayacağız.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle, özel araçlarla yola çıkacak olan vatandaşlarla Burç Kavşağı’nda buluşacaklarını kaydeden Çelik, burada bir basın açıklaması yapacaklarını ifade etti.
Daha sonra Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’na doğru harekete geçeceklerini kaydeden Çelik, “Suriye sınırında Türkçe, Kürtçe, Arapça marşlar söyleyeceğiz. Tiyatro gösterimi sahneleyeceğiz. Suriyeli kardeşlerimiz için de dualar edip, gökyüzüne beyaz güvercin ve balonlar uçuracağız. Üzerlerinde kardeşlik mesajları olan kağıttan uçakları sınırın karşı tarafına atacağız.” şeklinde konuştu.

Çelik, 16 Temmuz Gençlik Hareketi olarak dengeler adına değil, inanç ve insanlık adına hareket ettiklerini vurguladı. Çelik, “Zalimlerin her türlüsüne karşı çıktığımız gibi, mazlumların her birini de ayırım yapmaksızın dost olarak görüyoruz. Sevgili halkımızı, yazarlarımızı, aydınlarımızı, kardeşlik ruhları ölmemiş, ümmet olma bilinciyle yeryüzünü vatan bilen, Şam’ı, Kahire’yi, Gazze’yi İstanbul’dan ayrı görmeyen 16 Temmuz Gençlik Hareketi’ne bağlı gençlerin Suriye sınırlarında düzenlemeye hazırlandıkları etkinliklere destek olmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT