1. HABERLER

  2. HABER

  3. Protesto Endişesi Sultanahmet'teki Konseri İptal Ettirdi
Protesto Endişesi Sultanahmetteki Konseri İptal Ettirdi

Protesto Endişesi Sultanahmet'teki Konseri İptal Ettirdi

Aralarında İsraillilerin de bulunduğu müzik grubu Yuval Ron Ensemble’nin Yahudi müziğini temsilen bugün İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda vereceği konser iptal edildi.

09 Haziran 2011 Perşembe 17:59A+A-

Etnik ve sufi müzik yapan ve aralarında İsraillilerin de olduğu Yuval Ron Ensemble adlı müzik grubu bugün akşam İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda bir konser verecekti. Kültürlerarası Diyalog Platformu ve İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu'nun birlikte organize ettiği konser programının Mavi Marmara'nın yıldönümüne denk getirilmesi Mavi Marmara Platformu'nun tepkisini çekti. Konseri protesto etmeye çağıran platform, konserin iptal edilmemesi durumunda eylem yapacağını duyurdu.

Konserin iptal edildiği duyuruldu.

***

Yeni Akit gazetesinden Hüseyin Kulaoğlu'nun yaptığı habere göre çoğunlukla Yahudi olmak üzere faklı dinlere mensup elemanları da bulunan Yuval Ron Ensemble grubuna, İsrail'den gelecek olan bir hazan eşlik edecek ve konser halka açık ücretsiz olarak gerçekleştirilecekti. İsrailliler ise ücretsiz davetiyelerini İsrail'in İstanbul Konsolosluğu'ndan temin edebileceklerdi.

Mavi Marmara Platformu tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, İsrail asıllı müzik grubunun Mavi Marmara katliamının yıldönümünde İstanbul'da konser vermesinin manidar ve insanları kışkırtmaya yönelik olduğu belirtildi. Konserin derhal iptal edilmesinin belirtildiği açıklamada, insanların bu ayıbı kaldıramayacağı kaydedildi. Açıklamanın devamında şunlar söylendi: "Mavi Marmara katliamından hemen bir ay sonra İsrail voleybol takımının Ankara'ya gelmesi ve daha sonra Antalya'ya İsrail'den bir tiyatro grubunun gelmesi, şimdi ise konser için İsrail'den Yahudi asıllı müzik grubunun gelmesi Müslümanlara hakaret bağlamında değerlendirilmelidir. Şehitlerimizin kemiklerinin sızlamaması için bu konserin derhal iptal edilmesini istiyoruz. Bu konuda yetkili mercilere çağrıda bulunuyoruz."

Konuyla ilgili olarak Yeni Akit'e bir demeç veren Mavi Marmara Derneği Yönetim Kurulu üyesi Recep Güzel, "Mavi Marmara baskınının yıldönümünde ve seferin öncesinde böyle bir organizasyonun düzenlenmesini kabul edemiyoruz. Bu konser, şehitlerin ailelerini, yaralıları ve bizi derinden yaralamıştır. İsrail'den özür beklerken, böyle bir konserin İsrail'in Türkiye'deki Başkonsolosluğu aracılığıyla düzenleniyor olmasını şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin İsrail'den istediği özür isteği ve tazminat talepleri yerine getirilinceye kadar İsrail merkezli bütün organizasyonları kınıyor ve protesto ediyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum