1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Povokasyonun Arkasında Jandarma Var'
Povokasyonun Arkasında Jandarma Var

'Povokasyonun Arkasında Jandarma Var'

'Kaos Planı' davasında verdiği ifadelerle kirli planları deşifre eden gizli tanık Efe'nin beyanları, o dönem Erzincan'da yaşayanlar tarafından doğrulanıyor.

29 Mayıs 2011 Pazar 05:56A+A-

Şahitler, tanık Efe'nin anlattıklarının tamamının yaşandığını söylüyor. Erzincan Ergenekon davasının kilit ismi Sokak Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı İlyas M., Efe'nin söylediği gibi Jandarma İstihbarat'ın kendisini ve derneğine üye gençleri kullanmaya çalıştığını anlatıyor. İlyas M., 21 Ekim 2007'de gerçekleşen Dağlıca baskınının ardından kentte teröre karşı bir miting düzenlenmesini isteyen Jandarma İstihbarat yetkililerinin, eylem sırasında da kendisinden ve öğrencilerinden şehirde Kürt-Türk çatışması için Demokratik Toplum Partisi'nin binasını taşlamaları için yönlendirdiğini iddia ediyor. İlyas M.'nin ifadesine göre, gösteri esnasında kalabalığa karışan sivil giyimli Jandarma İstihbarat personeli halkı, Kürt ve Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi'ne doğru hareket etmeye zorluyor. Hatta kalabalık içerisinden birisi '5 tane cami yaktılar' diye insanları galeyana getirip cemevlerine yönlendirmeye çalışıyor.

İlyas M., gizli tanık Efe'nin ifadesinde ve Kaos Planı davası iddianamesinde geçen bazı askerlerin derneğine üye gençleri, Erzincan Üniversitesi'nde Kürt-Türk çatışması çıkarmak amacıyla kullanmaya çalıştığını söylüyor. Kendisi ile görüşen bir subayın öğrencilere, "Erzincan Üniversitesi'nde Kürtçü bir yapılanma var. Siz bu doğudan gelen öğrencileri sıkıştırın." dediğini belirtiyor. Ancak İlyas M., öğrencilerine bu şekilde bir eylemin içerisine girmemesi için uyarıda bulunup kirli plana alet olmaktan vazgeçiriyor.

İlyas M., Jandarma İstihbarat elemanlarının bir yandan Türk vatandaşları kışkırtmaya çalıştığını, diğer yandan da Kürt öğrencilerle derin ilişkiler içerisinde bulunduklarını aktarıyor. 2006'daki Erzincan Dörtyol'da düzenlenen F tipi cezaevi protestolarının arkasında Jandarma İstihbarat'ın bulunduğunu ileri sürüyor. İstihbaratçıların Kürt öğrencilere "F tipi cezaevlerini ve orada yaşanan haksızlıkları protesto edin." dediğini iddia ediyor. Ayrıca eylemlere katılan Kürt öğrencilere Ergenekon terör örgütü ile yakın ilişkisi bulunan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından burs verildiğini vurguluyor.

Göksel Genç / Zaman

HABERE YORUM KAT