1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PKK/YPG yine sivillere saldırdı: 5 yaralı
PKK/YPG yine sivillere saldırdı: 5 yaralı

PKK/YPG yine sivillere saldırdı: 5 yaralı

PKK/YPG'nin, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde, örgütün eylemlerini protesto eden göstericilere yönelik düzenlenen saldırıda 5 kişi yaralandı.

25 Eylül 2021 Cumartesi 20:42A+A-

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgütün işgalinde tuttuğu kentte toplanan bir grup, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesindeki Birleşmiş Milletler (BM) binası yakınında gösteri düzenledi.

Fahiş yakıt ve ekmek fiyatlarını, örgütün bölgedeki kaynakları işgal etmesini ve çeşitli uygulamalarını protesto eden göstericiler, örgüt tarafından alıkonulan kişilerin salıverilmesini istedi.

PKK/YPG’lilerin, göstericilere taş ve sopalarla düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi yaralandı. ayrıca gösteriyi takip eden gazetecilerin fotoğraf makinası ve kameraları da kırıldı.

Suriye'deki enerji kaynaklarının büyük kısmı PKK/YPG işgalinde

Deyrizor ve Haseke illerinde PKK/YPG işgalindeki bölgeler, petrol ve doğal gaz açısından Suriye'nin en zengin enerji kaynaklarına sahip.

Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu Suriye'nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

PKK/YPG, ABD desteğiyle Suriye'deki petrol kaynaklarının yüzde 70'inden fazlasını işgal etmeyi sürdürüyor.

PKK/YPG, Deyrizor'un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Koniko'yu 23 Eylül 2017'de ele geçirirken 22 Ekim 2017'de de Suriye'nin en büyük petrol sahası el-Ömer'i işgal etmişti.

HABERE YORUM KAT