1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. PKK/YPG Suriye'de bölge halkına rahat vermiyor
PKK/YPG Suriye'de bölge halkına rahat vermiyor

PKK/YPG Suriye'de bölge halkına rahat vermiyor

Muhaliflerin kontrolündeki Cerablus'un güney uçlarında bulunan yerleşimlere saldıran PKK/YPG bölgedeki sivilleri huzursuz ediyor. Halk, PKK/YPG’nın saldırılarının bir an önce son bulmasını istiyor.

15 Şubat 2021 Pazartesi 16:52A+A-

PKK/YPG, Suriye'nin Münbiç ilçesi topraklarındaki cephe hatlarından, muhaliflerin kontrolündeki yerleşim yerlerine saldırılar düzenleyerek sivillerin güvenli bir yaşam sürmesine engel oluyor.

PKK/YPG bölge sakinlerini yerinden etmeyi amaçlıyor

Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ilçesinde PKK/YPG'liler ile Suriye Milli Ordusu (SMO) arasında doğal hat görevi gören ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Sacur Çayı kıyısındaki Tokar köyüne son dönemde saldırılarını sıklaştıran terör örgütü, bu yolla bölge sakinlerini yerinden etmeyi amaçlıyor.

Cerablus'un 2016'da Fırat Kalkanı Harekatı'yla terörden arındırılmasından bu yana PKK/YPG'nin saldırılarına en çok maruz kalan yerleşimlerin başında gelen köyde 5 bin sivil yaşıyor.

SMO'nun kontrolünde bulunan köyde, son dönemde PKK/YPG'nin Münbiç topraklarından topçu ve havan saldırılarında bazı evler, köy okulu ve bir fırın zarar gördü.

"Çocuklarımızı korkudan okula gönderemiyoruz"

Tokar köyü sakinlerinden Muhammed Cuma örgütün saldırıları sonucu bazı köy sakinlerinin evlerini terk ettiğini söyledi:

"Köyümüz devamlı YPG'nin saldırılarına maruz kalıyor. Köyde bulunan sağlık ocağı kapandı. Çocuklarımızı korkudan okula gönderemiyoruz. Ayrıca köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Saldırılarda hayvanlarımız da telef oluyor. Geçenlerde otlayan hayvanların arasına düşen havan topu nedeniyle birçok hayvanımız telef olmuştu. Korkudan çocukları dışarı çıkaramıyoruz."

HABERE YORUM KAT