1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'PKK’ya Haraç Vermediği İçin Öldürüldü'
PKK’ya Haraç Vermediği İçin Öldürüldü

'PKK’ya Haraç Vermediği İçin Öldürüldü'

Şanlıurfa Suruç'ta önceki gece bir akaryakıt istasyonu silahlı saldırıya uğradı.

11 Ağustos 2011 Perşembe 00:06A+A-

Silahlı kişiler, kendilerine haraç vermeyen istasyon sahibi Bilal Çelikten ve kardeşi Deyyan Çelikten'i öldürdü. Ağabeyleri Kamil Çelikten, cenazeleri almak için geldiği hastane önünde PKK'ya ateş püskürdü. PKKlıların iki gün önce kendisinden de haraç istediğini ifade eden Çelikten, "Kardeşlerimi katleden partidir. Ben ise kanımın son damlasına kadar savaşırım, yine de haraç vermem. Allah bunların belasını versin." diye ağladı.

PKKlılar Yönlü köyü yolundaki akaryakıt istasyonuna gelerek işyeri sahipleri Bilal ve Deyyan Çelikten kardeşlerden haraç istedi. PKK'lılar haraç vermeye yanaşmayan iki kardeşin üzerine kurşun yağdırdı. Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılan iki kardeş tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ağabey Kamil Çelikten, kardeşlerinin cansız bedenlerini almaya geldiği hastanenin önünde PKKya tepki gösterdi; "Onlara haraç vermem. Alınteri ile kazanmışım. Allah bunların belasını versin. Bunların özgürlüklerinin, bunların barışlarının içi boş.'' şeklinde konuştu.

Tehditle 'Özerklik' Vergisi' toplanıyor

Edinilen bilgilere göre Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) sözde demokratik özerklik ilanından sonra örgütün bölgedeki işadamları ve esnaflarından 'Demokratik Özerklik Vergisi' adı altında tehdit ve şantajla haraç aldığı belirtiliyor. Kısa bir süre önce de Bingöl'e yatırım yapan Bingöllü bir işadamı kaçırılıp serbest bırakılmıştı. Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın BDP'li milletvekillerine, "DTK diye bir şey iki günde bir toplanıyorlar. Çay içip gidiyorlar.'' ifadesine Aysel Tuğluk şu cevabı vermişti: "Çay içip dağılmadığımızı yakında herkes görecektir.'' (ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT