1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK’dan STK’lara ve Basına Tehdit: Susun!
PKK’dan STK’lara ve Basına Tehdit: Susun!

PKK’dan STK’lara ve Basına Tehdit: Susun!

PKK’nın sivil katliamlarına Kürtlerden yükselen sesler Kandil’i kızdırdı.

01 Ekim 2011 Cumartesi 14:17A+A-

Karayılan, Kürt STK’ları “Doğruyu konuşun yoksa devletin uzantısı olursunuz” diye uyardı.

PKK’nın Kandil’deki lideri Murat Karayılan, yaşanan çatışmalardan ve sivil ölümlerden duydukları kaygıları dile getiren Doğu ve Güneydoğu’daki Sivil Toplum Kuruluşları’nı (STK) hedef gösterdi. Son olarak Siirt’te dört kadın ve Batman’da hamile bir kadın ile kızının öldüğü olayı kınayan Diyarbakır, Van ve Siirt’teki STK’ları “Psikolojik savaşın etkisiyle ve araştırma yapmadan açıklama yapmak”la suçlayan Karayılan, haberlerinde kararlılıkla tarafsızlığını sürdüren Taraf’ı da açık hedef gösterdi.

STK’lara üstü kapalı tehdit

Fırat Haber Ajansı’na röportaj veren Karayılan’ın açıklaması özetle şöyle:

“Batman olayında devlet insanlarımızı katletmiş, ancak inkâr edip üzerimize yıkmaya çalışmıştır. Ama bu, Başbakan tarafından bizzat bilinmesine rağmen, olay gerekçe yapılarak bütün basın-yayın organlarıyla birlikte hareketimize ve Kürt halkına karşı yoğun bir psikolojik savaş başlatılmıştır. Olay açıktır. Polisin bir ihbar alması sonucu kurduğu pusuya Talat Doru’nun arabası girmiş, polisler bu insanlarımızı katletmişlerdir. Gerçek STK’lar saygın bir yerde durmalı, hükümetin özel ve psikolojik savaşının etkisine girmemelidirler. Psikolojik savaşın etkisiyle ve araştırma yapmadan açıklama yapmanın bir anlamı yoktur. STK’lar tarafsız olmalı, olayların gerçeğini aramalı ve doğruyu konuşmalıdırlar. Böyle olursa toplumumuz nezdinde bir değer teşkil ederler. Aksi durumda onlar da sistemin etkisi altına girmiş, devletin uzantıları konumundaki bir varlıktan öteye gidemezler. Biz sivilleri öldüren bir hareket değiliz. Yaptığımız her şeyi üstlenen açık bir hareketiz. Özellikle Türk basınının birer psikolojik savaş organı haline gelme durumunu göz önünde bulundurarak her STK kendi kaynaklarına dayanarak tespitler yapmalıdır.

Egemen ulus basını Kürt sorunu karşısında çifte standartlı duruşunu devam ettiriyor. Batman olayında en çok sınıfta kalanlardan birisi M. Ali Birand’dır. Bölgede kendisine bağlı muhabiri vardır. Durumu biraz araştırıp, gerçekleri öğrenip öyle verebilirdi ama bunu yapmadı.”

Taraf ’a haksız eleştiri

Murat Karayılan, çatışmalara ve ölümlere karşı objektif yayın yapma konusundaki kararlılığını sürdüren ve taraflara eşit mesafede yaklaşan gazetemiz Taraf’ı da hedef gösterdi. Karayılan, şöyle dedi:

“Taraf’ı, elini Kürt halkının yakasından çekmeye çağırıyorum. Bu organ içerisinde de kuşkusuz birkaç dürüst insan olabilir ama gazetenin ağırlıklı olarak oynadığı rol tahrik etme, Kürt halkını küçümseme, egemen ulus anlayışını hakim kıldırmadır. Mademki siz çocuklar için o kadar duyarlısınız, Kandil’de 7 insanımızın katliamı karşısında niye sus pus oldunuz? Hatta bu katliamı inkâr ettiniz. Devlet terörünün katliamlarını görmezden geliyor ve üstünü örtmeye çalışıyorsunuz. Bu mudur sizin vicdanınız? Devlet öldürüyor, ancak siz bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorsunuz. Soruyorum: Ceylanların, Uğurların katillerinin peşine düştünüz mü? O katilleri deşifre ettiniz mi?”

(Taraf)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum