1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'dan Silvan Açıklaması...
PKKdan Silvan Açıklaması...

PKK'dan Silvan Açıklaması...

PKK, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 13 askerin hayatını kaybettiği olay ilgili açıklama yaptı.

16 Temmuz 2011 Cumartesi 22:48A+A-

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 13 askerin hayatını kaybettiği olay ilgili yaptığı açıklama yapan PKK, 20 askerin öldürüldüğünü iddia etti. PKK, öldürüldüğü açıklanan 7 kişiden 5’nin de PKK kıyafeti kontra ekipler olduğunu öne sürdü.

PKK, ANF’ye yaptığı açıklamada Silvan’daki çatışmada 2 mensubunun hayatını kaybettiğini iddia etti. Açıklamada şöyle denildi: “İmha operasyonunun 5 bin askerin katılımıyla 11 Temmuz günü Diyarbakır’ın Silvan, Kulp, Lice arasındaki Reşanê, Banıtmê, Zılek, Şelıma, Hındês, Dahla Zırê, Geliye Goderne, Goma Çalê, Mala Gır ve çevresine yönelik olarak başlatıldı.

Operasyonun dördüncü günü olan 14 Temmuz’da saat 15.00 sularında Cumatê, Zılek ve Şelıma alanları arasında farklı noktalarda çatışmalar yaşandı. Çatışmalar gün boyu sürdü. Çatışmalar içerisinde Türk ordusunun gerilla birliklerini imha etmek amacıyla havadan ve karadan ağır silahlarla alanı bombaladı. Yaşanan çatışmalarda 20 asker öldürüldü. Çok sayıda asker de yaralandı. Ölen askerlere ait 2 adet BKC ve 1 adet melez tipi silaha da gerillalarca el konuldu.”

Açıklamada Silvan’daki çatışmada öldürülen örgüt mensuplarından 2 tanesinin kimliği de açıklandı. Buna göre, 1982 Van doğumlu 2004 katılımlı Zeki Çolaker ile 1989 Diyarbakır doğumlu, 2010 katılımlı Mehmet Kocakaya adlı PKK’lılar öldürüldü.

 

HABERE YORUM KAT