1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'da Ergenekon Tutuklaması
PKKda Ergenekon Tutuklaması

PKK'da Ergenekon Tutuklaması

Örgütün lider kadrosundan Kaytan, Ergenekonla bağlantısı olduğu gerekçesiyle PKK tarafından tutuklandı. Kaytan Apo’nun emriyle serbest kaldı.

24 Haziran 2010 Perşembe 13:24A+A-

Askeri istihbarat raporuna göre örgütün lider kadrosundan Ali Haydar Kaytan, Ergenekonla bağlantısı olduğu gerekçesiyle PKK tarafından tutuklandı. Kaytan Apo'nun emriyle serbest kaldı

Askerî istihbarat tarafından geçen şubat ayında hazırlanan raporda PKK'nm lider kadrosundan Ali Haydar Kaytan'ın Ergenekon'la ilişkisi olduğu gerekçesiyle örgüt tarafından tutuklandığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde her ay düzenlenen "Aylık İstihbarat Durum Raporu" tüm birimlere gönderiliyor. Ergenekon-PKK ilişkisine dair iddialar da 28 Ocak-27 Şubat 2010 tarihleri arasında elde edilen bilgilerin değerlendirildiği 10 sayfadan oluşan Şubat 2010 raporunda yer aldı.

Apo'nun emriyle serbest kaldı

Tarafın elde ettiği askerî istihbarat raporuna göre "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan, Ergenekon'la ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklanıp, daha sonra serbest bırakılıyor. Raporda Kaytan'ın yakalanıp daha sonra serbest bırakılması şöyle anlatılıyor: "Terör örgütü ele başlarından Fuat (K) Ali Haydar Kaytan'ın, Ergenekon yapılanması ile ilişkisi olduğu, terör örgütünün mevcut stratejisini benimsemediği ve ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 2010 Şubat ayı içerisinde tutuklandığı ve 15 (onbeş) gün süreyle Hakurk-Khunera bölgesinde bulunan terör örgütü sözde hapishanesinde tutulduğu, terörist başı Abdullah Öcalan tarafından avukatları aracılığıyla verilen talimatla serbest bırakılarak görevine döndüğü duyumları alınmışür."

Lider kadronun 'adresi' raporda

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilen istihbarat raporu 10 sayfadan oluşuyor.
28 Ocak-27 Şubat 2010 arasındaki dönemi kapsayan raporda PKK'nm tüm faaliyetlerinin yakından takip edildiği anlaşılıyor. PKK'nın yaptığı faaliyetler, örgüte yeni katılan isimler, yer değiştiren örgüt elemanları başta olmak üzere jeneratör tamiri için başka kampa giden PKK'hların bilgisi bile raporda yer alıyor.

Raporda en dikkat çeken bölümlerden biri ise PKK'nın lider kadrosunun nerelerde bulunduğu, saklandığıyla ilgili elde edilen bilgiler. Raporda Cemil Bayık, Mustafa Karasu, Murat Karayılan, Duran Kalkan, Ahmet Piran, Fethi Şarlatan gibi örgüt yöneticilerinin saklandığı mağaralar koordinatlar verilerek üstlere iletilmiş.

Örgütün silahları Libya'dan geldi

Askerî istihbarat raporunda Ali Haydar Kaytan'm yanı sıra PKK'nın silah ve mühimmat satın almak için kimlerle temas kurduğuna dair çarpıcı bilgiler de yer alıyor. Rapordaki bilgilere göre PKK, Libya'dan Kaleşnikof silahları satın almaya çalışırken, Kerkük, Tikrit, Musul ve Diyala'dan da Doçka silah temin etmek için bazı çalışmalar içinde bulunuyor. "Terör örgütünün elindeki mevcut havan, top, füze ve uçaksavar silahları ile mayın, patlayıcı madde ve mühimmat durumu hakkında elde edilen bilgiler, gelen duyumlardan yararlanılarak aşağıda sunulmuştur" denilen raporda, PKK'nın silah alımıyla ilgili yaptığı faaliyetler şöyle sıralanıyor: "Terör örgütünün Libya'dan çok miktarda yeni Kaleşnikof silahı temin ettiği (sayısı tespit edilemedi), son günlerde de Kerkük, Tikrit, Musul ve Diyala'dan Doçka silahı temin etmeye çalıştığı, İran'ın Halkın Mücahitleri örgütünden (İran yönetimine muhalif bir grup) 7-8 adet 12.5 mm Doçka uçaksavar, 25-30 adet Biksi makinalı tüfek, çok miktarda el bombası (sayısı t/e) ve muhtelif mühimmat satın aldığı duyumları alınmıştır."

Mevziler değiştirildi

Raporun "Değerlendirme" bölümünde ise şöyle deniyor: "PKK/Kongra-gel terör örgütünün, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bahar aylarıyla birlikte icra edeceğini değerlendirdiği olası hava harekâtına karşı kullanmak üzere, uçaksavar ve hava savunma füzelerine yenilerini ekleme gayretinde olduğu, ayrıca keşif uçakları ve insansız hava araçları tarafından yerlerinin tesbit edilmiş olması ihtimali doğrultusunda da mevcut uçaksavar ve füze mevzilerinin yerlerini belli periyotlarla değiştirdiği değerlendirilmektedir."

(Taraf)

HABERE YORUM KAT