1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK-TAK Arasında Taksim Tartışması
PKK-TAK Arasında Taksim Tartışması

PKK-TAK Arasında Taksim Tartışması

Taksim’deki canlı bomba eylemini TAK üstlenince PKK yönetiminden sert açıklama geldi: “Eylemlerinizi sona erdirin!”

05 Kasım 2010 Cuma 17:30A+A-

PKK'dan TAK'a: "Eylemlerinizi sona erdirin! Aksi halde hesap soracağımızı bilmenizi istiyoruz!"

Taksim'de üzerindeki bombaları patlatarak 32 kişinin yaralanmasına neden olan Vedat Acar'ın, TAK'ın (Teyrênbazên Azadiyê Kürdistan - Kürdistan Özgürlük Şahinleri) metropol timinde yer aldığı ve örgüt adına eylemi gerçekleştirdiği TAK tarafından belirtilmişti. TAK, Kandil yönetiminin "Barış ve demokratik çözüm için tarihî bir adıma hazırlandığı günde bizim eylemi düzenlememizin mümkünatı yoktur" açıklamasına karşın Taksim'deki saldırıyı üstlendi ve yeni tehditler savurdu. Saldırıyı ve saldırı emrini verenleri kınayan PKK ise TAK'ı eylemlerine son vermeye çağırdı.

TAK: Savaş pozisyonundayız

TAK'ın internet sitesinde yer alan açıklamada, şöyle dendi: "31 Ekim 2010 tarihinde Taksim Meydanı'nda, Türk polis gücüne karşı gerçekleştirilen eylemi TAK olarak üstleniyoruz. Bu intikam eylemi örgütümüz TAK'ın komuta kademesinde yer alan Derwêş (Vedat Acar) arkadaşımızın kendi inisiyatifi ile örgütlendirilmiş ve hayata geçirilmiştir."

Eylemin PKK'nın ateşkes kararıyla bir ilgisinin olmadığının vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Şimdiye değin TAK'ın eylem silahlarını susturmasına neden olacak herhangi bir gelişme tarafımızca görülmediği gibi içinde bulunduğumuz süreçte de bu konudaki görüşümüzü korumaktayız. Başından itibaren savaş pozisyonumuzu koruduğumuzu, her türlü inkâr ve imha amaçlı saldırıya cevap olacağımızı belirttik. Kürt halkına, değerlerine karşı katliamlar sürdükçe TAK da eylemlerine devam edecektir."

Canlı bomba metrobüsü kullanmış

Öte yandan Van nüfusuna kayıtlı canlı bomba Vedat Acar'ın Taksim'e giderken 200 kişilik bir metrobüsü kullandığı ortaya çıktı. Taraf'a bilgi veren bir emniyet yetkilisi, saldırı anında Acar'ın vücuduna sarılı olan bombalardan bazılarının patlamadığını ve büyük bir faciadan dönüldüğünü belirtti. Ayrıca Acar'ın evine geldiği belirtilen 3-4 kişinin tespiti için çevredeki güvenlik kameralarının incelenmeye alındığı kaydedildi.

Bu arada Adlî Tıp Kurumu'na başvuran ağabey Abdullah Acar, cenazeyi teslim almak istediklerini söyledi. Adlî Tıp yetkilileri ise DNA sonuçlarının tamamlanmaması nedeniyle cenazenin teslim edilemeyeceğini belirtti. Ağabey Acar, cenazeyi Van'da toprağa vereceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT