1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK, Saldırıyı Üstlendi, Öcalan’ı Eleştirdi
PKK, Saldırıyı Üstlendi, Öcalan’ı Eleştirdi

PKK, Saldırıyı Üstlendi, Öcalan’ı Eleştirdi

PKK'lı Cemil Bayık, 13 askerin hayatını kaybettiği Silvan saldırısına sahip çıktı ve “İmralı'da konuşulan PKK'nın tasfiyesidir.” diyerek görüşmelere karşı çıktı.

19 Temmuz 2011 Salı 11:01A+A-

Öcalan'ın "Mutabakata vardık" açıklamasına rağmen Kandil, Silvan saldırısıyla İmralı'dan gelen talimatı dikkate almadıklarını ortaya koydu. Saldırı emrini veren ve PKK'nın içindeki Şahinler kanadının önemli ismi Cemil Bayık, Abdullah Öcalan'a yapılan vaatleri "Kandırıyorlar" şeklinde değerlendirerek, eylemlerin süreceğinin işaretini verdi.

Öcalan, 8 Temmuz'da yaptığı açıklamada devlet görevlileri ile yaptığı görüşmelerde 15 Temmuz'un kendisi için bir hükmü kalmadığını belirterek, Barış Konseyi kurulması için mutabakata varıldığını açıklamıştı. Öcalan, "Bu Konsey, barış çalışmaları, barışın gerçekleşmesi için çalışacak" derken, BDP'ye de Meclis'e dönmesi çağrısında bulunmuştu. Ancak bu açıklamanın hemen ardından Diyarbakır Silvan'daki saldırı gerçekleşti

Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada da bu gerçeği doğruladı.

Bayık, PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada bundan sonra da bu tür eylemlerin süreceğinin sinyallerini verdi.

İşte Bayık’ın o açıklamaları:

“PROTOKOL KANDIRMACA ve TAKTİKTİR!”

CHP gibi ve BDP’nin de iradesini kırmak, etkisiz hale getirmek ve teslim almak istiyorlar. Eğer bunu gerçekleştirseler AKP’nin Anayasası da başarılı olacak. Erdoğan’ın tehditlerinin nedeni de buydu; hedeflerini onlara kabul ettirmek.

(İmralı’da “Barış Konseyi”, “Anayasa Komisyonu” ve “Güvenlik Komisyonu” kurulmasına yönelik protokoller imzalandığını belirterek) Eğer protokol kabul edilirse, işte o zaman müzakereler başlayacak, bu şekilde biz de eylemsizlik kararımızı sürdürebiliriz. Devletin kabul ettiği protokolün ne zaman hayata geçeceği belli değil, şimdi mi, bir yıl sonra mı bilinmiyor. Devlet bu konuda hiçbir şey söylemiyor ve sadece kabul etmiş. Bu da kandırmaca ve taktiktir...

Devlet pratik adımlar atmıyor, çünkü imha politikasından vazgeçmek istemiyor. Bunlar taktik ve oyalamadır. Önderimizi, hareketimizi ve halkımızı oyalamak istiyor.

Eğer Kürt sorununu çözmek için niyetleri olsaydı operasyonları durdururlardı. Operasyonların yanı sıra ABD ile ittifak kurdular. Bu ittifaktan sonra Erdoğan ‘Kürt sorunu yoktur’ dedi. Çünkü Kürtleri imha etmek istiyor. Bundan önce Kürtleri tasfiye edemezdi. Ancak bu ittifaktan güç aldıktan sonra, imha için yeniden hazırlık yaptı. Gerilla ve halka yönelik operasyonlar da bu yüzden arttı.

Kürtler demokratik özerklik ilan ettiler, Kürtlere bu konuda da destek vermelidirler.

(Rehin askerler) Şimdi askerlerin yerini tespit edip, onları imha etmek istiyorlar. Hatta onları öldürebilseler PKK’nın üstüne de atmak isteyecekler. Yani imha ve soykırımla sorunu çözmek istiyorlar. Silvan’da öldürülen askerler ve şehit düşen gerillalar da böyle bir operasyonun sonucunda hayatlarını kaybetti.

 

HABERE YORUM KAT