1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Pususu: 13 Asker Hayatını Kaybetti
PKK Pususu: 13 Asker Hayatını Kaybetti

PKK Pususu: 13 Asker Hayatını Kaybetti

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde PKK'nın kurduğu pusuda 13 asker hayatını kaybederken, 2'si ağır 7 asker yaralandı.

14 Temmuz 2011 Perşembe 18:07A+A-

Diyarbakır'ın Silvan kırsalında arama-tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçlerine PKK'nın kurduğu pusuda 13 asker hayatını kaybederken, 2'si ağır 7 asker yaralandı.

 PKK'nın tek taraflı eylemsizlik süreci başlatmasından sonra yapılan en büyük saldırı meydana geldi.

Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan İstanbul programını iptal ederek Başbakanlık'a gitti. Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan Başbakanlık'a geldi.

13 askerin hayatını kaybetmesi sonucu yapılan operasyonda sıcak temas sağlanan PKK'lılarla çıkan çatışmada 7 PKK'lının öldürüldüğü bildiriliyor.

Askerler yemek molasındaydı

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde geçen cumartesi günü kaçırılan iki asker ve bir sağlık görevlisinin kurtarılması için başlatılan operasyon kapsamında, Silvan’ın Dolapdere ve Kulp’un Küplü köyleri arasında arama-tarama yapan Silvan Jandarma Taktik Komando Alay Komutanlığı bağlı bir birlik, dün Reşan Deresi Mevkii’ne geldi.

Askerler, saat 14.45 sıralarında yemek molası verdikleri sırada kalabalık PKK’lı bir grup tarafından pusuya düşürüldü. PKK’lılar, el bombası ve uzun namlulu silahlarla saldırırken, ormanlık alana atılan el bombalarından yangın çıktı.

PKK’lıların ilk saldırısında üç uzman erbaş, 10 er olmak üzere 13 asker hayatını kaybederken, ikisi ağır yedi asker de yaralandı. Birlikte bulunan diğer askerlerin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada yedi PKK’lı yaşamını yitirdi.

 

Alay komutanı da oradaydı iddiası

Çatışmada yaralanan askerler helikopterle Diyarbakır Asker Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alındı. PKK’lıların saldırısında Silvan Jandarma Taktik Komando Alay Komutanı’nın da bulunduğu belirtildi. Ancak, resmi makamlar tarafından bu bilgi doğrulanmadı.

Taraf ’ın konuştuğu görgü tanıkları, bölgede üç gündür operasyon yapıldığını ve dün öğle saatlerinde helikopterlerin yoğun bir şekilde bombardıma başladığını söylediler.

 

TSK: Askerlerimiz yanarak öldü

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada ise 13 askerin atılan bombaların çıkardığı yangın sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. Açıklamada şöyle dendi: “Diyarbakır ili Silvan İlçesi kırsal kesiminde operasyon için arazide bulunan bir birliğimiz, bugün saat 14.45 sularında ormanlık bir alanda, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaşmış ve yakın mesafeden sıcak temasa girilmiştir. Çatışmada ve ormanlık alanda teröristlerce atılan el bombalarının etkisiyle çıkan yangından dolayı 13 askeri personelimiz şehit olmuştur. Ayrıca, ikisi ağır olmak üzere 7 askeri personelimiz yaralanmıştır. Yaralı personel Diyarbakır Asker Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştır.

Yapılan ilk tespitlere göre, çıkan çatışmada yedi teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Şehit ve yaralılarla ilgili detaylı açıklama kimlik tespiti ve ailelerine haber verildikten sonra ayrıca yapılacaktır.”

 

Bütün bölge tutuldu

PKK’lılar saldırının ardından ormanlık alanda kaçıp izlerini kaybettirmeye çalışırken, Diyarbakır 7’inci Kolordu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde hava destekli geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. PKK’lıların attığı el bombalarından çıkan yangını söndürmek için bölgeye Silvan’dan itfaiye ekipleri gönderilirek, alevlere müdahale edildi. Kobra tipi helikopterler PKK’lıların bulunduğu alanları yoğun ateş altına aldı. Sikorsky helikopterlerle PKK’lıların kaçış güzergahlarına profesyonel birlikler indirilerek, bölge abluka altına alındı. Güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında zaman zaman sıcak temas sağlanırken, bölgeye güvenlik güçlerinin dışında kimsenin girişine izin verilmiyor.

 

İlk defa gündüz saldırdı

Silvan’daki pusu, PKK’nın tek taraflı eylemsizlik süreci başlatmasından sonra yapılan en büyük saldırı oldu. PKK’nın saldırısı bir ilk olma özelliğini taşıyor. Genelde bu tarz saldırıları gece yarısı yapan PKK, ilk kez gündüz pusu kurmuş oldu.

 

Saldırıya lanet yağdı: Herkes şiddeti dışlasın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki: Bu saldırılar, Devletimizi ve milletimizi, sorunları çözme irademizi asla zayıflatamayacaktır. Teröre karşı tüm boyutlarıyla yürütülen etkin mücadele, kararlılıkla devam ettirilecektir. Bu süreçte tüm siyasal aktörleri de, sorumlu davranmaya, terörü ve şiddeti dışlamaya davet ediyorum.

» Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye, demokrasiden, hukuktan ve kardeşlikten asla taviz vermeden, terörün de, onun gerisindeki güçlerin de üstesinden gelmeyi başaracaktır. Şehitlerimizin acısı yüreklerimizi dağlarken, terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı da güçlendirmektedir.

» TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Bir taraftan demokrasi, bir taraftan barış ve özgürlük ama öbür tarafta da kan, kin ve vahşet... Artık herkesin safını iyi belirlemesi lazım. Ya demokrasiden yana olacağız ya da bu türlü kan ve kin kusanlarla beraber olacağız.

 

Muhalefet hükümeti eleştirdi: İmralı ile görüşmeler kesilmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Bu süreçte önemli olan AKP Hükümeti’nin terörle mücadele konusunda ne yaptığı, hangi adımları attığıdır. Israrla belirttiğimiz gibi, başta Anamuhalefet olmak üzere milli iradenin tecelligahı TBMM ve kamuoyu AKP’nin kimlerle neleri konuştuğunu, neyin pazarlığının yapıldığını bilmemektedir.

» MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Başbakan Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olduğunu biran önce idrak etmeli ve İmralı canisi ile gizli pazarlık sürecini derhal kesmeli, PKK açılımı denilen yıkım projesinden vazgeçtiğini açıklamalı, terörle hem içerde hem de Kuzey Irak’ta etkili bir mücadele için Türkiye’nin bütün imkanlarını seferber etmelidir. Umut ediyorum bu son acı olur

» BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş: Her şeyden önce çok üzgün olduğumuzu belirtmek isterim. Yaşamını yitiren gençlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye’de bugüne kadar bu mesele yüzünden, Kürt sorunu yüzünden yaşanan çatışmalarda yitirdiğimiz her genç Türkiye’nin değeridir. Ortak paydasıdır, ortak acısıdır. Siyasetin çözüm bulmaması, siyasetin cesaretsizliğinin bedelini bugün gençler ödüyorlar. Çok acı bir durumdur. Bütün bu olup bitenler de, Türkiye’de siyaset kanallarının çözüm üretmek yerine, siyaset kanallarını tıkayarak, siyaset kanallarını çözümsüzlüğe iterek, çözümsüzlük politikalarını üreten başta siyasetçiler siyasetçiler sorumludur. Umut ediyorum bu son acı olur. (Taraf)

HABERE YORUM KAT

4 Yorum