1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Kaybetti Meclis Arıyor
PKK Kaybetti Meclis Arıyor

PKK Kaybetti Meclis Arıyor

PKK’ya katılmak için 13 yıl önce İstanbul’dan Balkanlara gidip, kayıplara karışan dört gencin akıbetleri hâlâ bilinmiyor. Kayıp gençlerin aileleri TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

16 Aralık 2011 Cuma 09:20A+A-

Haber: Dicle Baştürk

İstanbul’dan PKK’ya katılmak için yola çıkan Aydın Şahin, Sevim Adıbilen, Sedat Bayraktar ve Levent Büker’in izlerine en son Yunanistan’ın Makedonya bölgesinde bulunan Serez kentinde rastlanmıştı. Bulgaristan üzerinden Yunanistan’a geçmek üzere olan dört gençten biri de 17 yaşındaki Aydın Şahin’di. Şahin’in ağabeyi Kalender Şahin, kaybolan kardeşinin akıbetini öğrenebilmek amacıyla on üç yıldır mücadele veriyor. 48 yaşındaki Kalender Şahin, kardeşinin başına ne geldiğini öğrenebilmek için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

Organ mafyasına kurban gitti

İsviçre’de yaşayan 48 yaşındaki Kalender Şahin, kardeşinin PKK tarafından kaybedildiğini öne sürdü. Taraf ’a konuşan Şahin, şunları söyledi: “Balkanlarda o dönemde kaybedilen sadece benim kardeşim ve üç arkadaşı değildir. O bölgede mezarlıklar dolusu insanının yattığına inanıyorum. O dönem o bölgede uluslararası organ mafyası hâkimdi. Bu mafyanın bir ayağını da PKK oluşturuyordu. Birçok masum gencin de bu organ mafyalarına pazarlandığını düşünüyorum. Kardeşim de organ mafyasına kurban edildi.”

Elbistan’da doğan ve büyüyen Aydın Şahin, 12 yaşında olduğu sırada ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınıyor. Okul hayatına İstanbul’da devam etmeyen Aydın Şahin, 17 yaşına geldiğinde PKK’nın Avrupa kanadına katılmak üzere evi terk ediyor. Yanında bulunan üç genç arkadaşıyla birlikte örgüte katılmak üzere Balkanlara giden Aydın Şahin’in hikayesi Yunanistan’ın Makedonya bölgesinde bulunan Serez kentinde sona eriyor. Daha sonra izlerine rastlanmayan dört gence ilişkin ağabey Şahin, şöyle konuştu: “O dönemde ben örgütün en üst düzeyine kadar gittim. Avrupa örgütü, Balkanlar örgütü, hatta Başkanlık Konseyi düzeyinde defalarca görüşme yaptım. Ama bu konuyu aydınlatmaya gücüm yetmedi. Örgüt tarafından bana verilen cevapta ‘evet bu arkadaşlar kaybolmuştur. Biz onları şehit ilan ediyoruz’ dediler. Halbuki gönderenler, karşılaması gerekenler, alması gerekenler belli, hepsi açık ve net.

‘Kaşımızda resmi bir kurum yok’ dediler

Yıllarca kardeşimin akıbetini öğrenebilmek amacıyla birçok kuruluşa başvurdum. Uluslararası Af örgüttü, Kızıl Haç, İnsan Hakları Derneği, Mazlum Der ve Avrupa İnsan Hakları Örgütü’ne kadar gittim. Avrupa İnsan Hakları Örgütü, bana şu cevabı verdi: Karşımızda herhangi bir resmi bir devlet ya da kurum olmadığı için başvurunuzu incelemeye alamıyoruz.”

Olayın peşine düştüğü için PKK tarafından tehdit edildiğini ve saldırıya uğradığını iddia eden Şahin, “Ben kardeşimin yanından ayrıldığımda o 12 yaşındaydı, kaybedildiğinde 17 yaşındaydı. Ben kardeşimin ne çocukluğunu ne gençliğini ne de mezar taşını görebildim. Beni en çok yaralayan da bu” diye konuştu.

Taraf 

HABERE YORUM KAT