1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK İle Genelkurmay Gizlice Görüşmüşler
PKK İle Genelkurmay Gizlice Görüşmüşler

PKK İle Genelkurmay Gizlice Görüşmüşler

Taraf gazetesinden yeni iddia: PKK ile 2000 sonrası MİT üzerinden yapılan gizli görüşmeler, 1996-1999 yıllarında bizzat Genelkurmay tarafından yürütüldü.

08 Temmuz 2010 Perşembe 10:47A+A-

Genelkurmay ile PKK'nın ilk dirsek teması 1996 yılında olmuş. Resmi temasın ise bir yol sonra yapıldığı ortaya çıktı.

Taraf gazetesi yine çok konuşulacak bir habere imza attı. Taraf yazarı Yıldıray Oğur, Genelkurmay ile PKK'nın Öcalan yakalanmadan yıllar önce bile görüştüğünü yazdı.

PKK ile 2000 sonrası MİT üzerinden yapılan gizli görüşmeler, 1996-1999 yıllarında bizzat Genelkurmay tarafından yürütülmüş. Türkiye-Hollanda-Brüksel trafiği...

Toplumsal İlişkiler Dairesi'nden Kurmay Albay H.D, 14 Nisan 1996'da Hollanda'ya giderek PKK'nın Avrupa sorumlularından olan Abdurrahman Çadırcı ile görüştü. Bu, 1 Eylül 1998'deki ateşkes sürecini başlatan ilk gayri resmi temas oldu.

RESMİ TEMAS ZABITLARDA VAR

İlk resmî temas ise Nisan 1997 tarihinde Hollanda'nın Arnheim kentinde yaşandı ve zabta bile alındı. Sonrasında yine Toplumsal İlişkiler Dairesi'nden bir albay örgütün Brüksel'deki temsilciliğine kadar gitti.

Ancak bu görüşmeler K. Irak'ta PKK kamplarına yapılan kara harekatı ile sona eriyor. Bir süre sonra görüşmeleri yeniden başlatmak isteyen asker Bursa Cezaevi'nde yatmakta olan Sabri Ok ile görüşme trafiği başlatıyor.

Yıldıray Oğur, Enis Berberoğlu'nun görüşmeleri teyit ettiği 4 Haziran 1999'daki yazısına yer veriyor:

"1997'de Nisan ayında Hollanda Arheim kentinde PKK'yı temsil eden (muhtemelen) Kani Yılmaz ile Genelkurmay'ın iki yetkilisi görüşmüştür. Aynı şekilde 30 Temmuz 1998'de PKK'ya cezaevinden ateşkes isteniyor haberi gelmiş. Apo da buna inanarak 1 Eylül'de ateşkes ilan etmiştir."

Öcalan yakalandıktan sonra Genelkurmay ile temaslarını açıkça anlattığını belirten yazar, Öcalan'ın yargılandığı duruşmada mahkemeye sunduğu zabıt tutanaklarına işaret etti. 3 sayfalık tutanakta devlet adına bir kişi ile Öcalan arasındaki ateşkes pazarlığı yazılıydı. Bu pazarlıkta Hollanda'daki ilk görüşmeye atıf yapılıyordu.

Konuyla ilgili Taraf yazarı Yıldıray Oğur'un yazısı:
Asker üç yıl boyunca PKK ile görüştü

HABERE YORUM KAT

1 Yorum