1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. PKK-HPG konseyi üyesi Hanım Demir öldürüldü
PKK-HPG konseyi üyesi Hanım Demir öldürüldü

PKK-HPG konseyi üyesi Hanım Demir öldürüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK-HPG konseyi üyesi Hanım Demir'i, Irak'ın kuzeyindeki Gara'da öldürdü.

04 Temmuz 2022 Pazartesi 20:52A+A-

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (​MİT) Gara'daki saha ajanları, Berfin Nurhak kod adlı Hanım Demir’i adım adım takip etti.

Sahadan intikal eden her türlü istihbari bilgi titizlikle analiz edildi, operasyon için en uygun zaman beklendi. Örgüt kadrolarıyla yapacağı toplantının yeri tespit edilen Hanım Demir’e düzenlenecek operasyon için düğmeye basıldı.

Hanım Demir ve beraberindeki PKK’lılar MİT’in düzenlediği nefes kesen operasyon ile etkisiz hale getirildi. Operasyonda görev alan MİT’in saha ajanları, büyük gizlilik içinde bölgeden çıkarıldı.

Hanım Demir kimdir?

Hanım Demir, PKK’ya 1990’lı yıllarda katıldı. 2000’li yıllarda Irak Kandil alanına geçti ve örgüt içerisinde hızla yükseldi. Güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen çok sayıda eylemin planlayıcıları arasında yer aldı.

2014 yılında YJA-STAR sorumlusu olarak Irak Sincar’a geçti. 2017’de örgütün kadın yapılanması olan PAJK meclis üyesi oldu.

Örgüt içerisinde önemli görevler üstlenen Hanım Demir, 2018 yılında, Medya Savunma Alanları Karargah sorumlusu oldu. 2019’da ise YJA-STAR yürütme kurulu üyesi oldu.

Sofi Nurettin kod adlı Halef El Muhammed’in 2021’de MİT tarafından etkisiz hale getirilmesi sonrasında Demir, örgüt kadrolarına ideolojik ve silahlı eğitimlerin verildiği Apollo Akademiler sorumluluğuna getirildi.

Örgüt içinde önemli bir yere sahip olan Hanım Demir, örgütün silahlı faaliyetlerinin yönetildiği HPG Konseyi ve kadın yapılanması olan YJA-Star Konsey üyesiydi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum