1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Hedef Göstermeye Devam Ediyor
PKK Hedef Göstermeye Devam Ediyor

PKK Hedef Göstermeye Devam Ediyor

PKK örgütü kendisine yakın birçok sitede kendine muhalif ve rakip gördüğü kişileri hedef göstermeye devam ediyor.

17 Kasım 2010 Çarşamba 00:16A+A-

Son olarak PKK örgütüne yakınlığı ile bilinen ANF sitesinde Cihan Özgür imzası ile çıkan haberde birçok kişinin ismi ve yaptığı iş verilerek hedef gösterme kampanyasına devam edildi.

ANF sitesinde yayınlanan haberin yorumunu sizlere bırakıyoruz:

---

Kürdistan genelinde bir özel savaş aygıtı gibi faaliyet yürüten Gülen Cemaati, eğitim kurumu adı altında açtığı okul ve dershaneler yoluyla Kürt Hareketi aleyhine propaganda faaliyetleri yürütüyor. Kürt halkının dinini inancını istismara dayalı geliştirilmek istenen siyasal İslam'ın bölgede Kürt ulusal kimliğinin önüne geçmesi hedefleniyor.

Vakıf, Kuran kursları, dernekler ve öğrenci yurtlarını örgütlenme alanı olarak kullanan cemaatin özel olarak ele aldığı kurumların başında ise dershaneler ve özel okullar geliyor. Bölgede farklı isimlerle örgütlenme çalışmaları yürüten cemaat, Şemdinli'de ise Çağlayan Dershanesi'ni üs olarak kullanıyor.

Çağlayan Dershanesi, Şemdinli'de Fethullahçı cemaatin örgütlenme merkezi olarak biliniyor. Bölgede son dönemde gizli faaliyetleri ile dikkat çeken Fetullahçı imamlar bu dershanede "eğitimci" sıfatı ile ders veriyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, dershanede eğitimci veya memur sıfatıyla görev yapan kişiler ilçede gizli faaliyet yürütüyor.

Çağlayan Eğitim Merkezi'ne bağlı olan ve iki yüzü aşkın öğrencisi bulunan Çağlayan Dershanesi'nin bir de öğrenci yurdu var. Hemen tüm personelinin Kürt oluşu ile dikkat çeken dershanenin özellikle kız öğrencileri kendine bağlama çabası içinde olduğu biliniyor.

Fethullahçı bir dershanenin, "Baba beni okula gönder, Çocuklar gülsün diye" gibi Kürt asimilasyonunu hedefleyen projeler gibi kız çocuklarını hedef alması farklı görünen kesimlerin Kürt asimilasyonunda nasıl ortak hareket ettiklerini de ortaya koyar nitelikte.

Merkezi, İstanbul'da bulunan Çağlayan Dershanesi'nin Türkiye'nin birçok kentinde şubeleri bulunuyor. Dershane, başarılı Kürt öğrencilerine cemaate yakın iş adamlarından maddi yardım ve burs imkanı sağlayarak kendisine bağlamayı ve tarikatçı kadrolar yetiştirmeyi hedefliyor.

Öte yandan Hizbullahçı geçmişi ile bilinen bazı isimlerin de son dönemde cemaatle birlikte hareket etmesi yeni bir işbirliğinin başlangıcı olarak değerlendiriliyor.

KİM BU MUSTAFA ÇELİK?

Geçmişte Hizbullah adına faaliyet yürüten Mustafa Çelik'in bu işbirliğinin önemli isimlerinden biri olduğu belirtiliyor. Daha önce Hizbullah davasından yargılanması üzerine faaliyetlerini İstanbul'da sürdüren Mustafa Çelik'in, İstanbul Hakkârililer Derneği'nde bir süre başkanlık yaptığı biliniyor. Karanlık ilişkilerinin açığa çıkması üzerine dernekten uzaklaştırılan Çelik, 2006'da cemaat tarafından tekrar Hakkâri bölgesine gönderiliyor.

Bir başka iddia ise Hizbullahçı-Fethullahçı Mustafa Çelik'in, kendi referansıyla altmış civarında öğrencinin kaydını Çağlayan Dershanesi'ne yaptırarak, başarılı olanların farklı illerde bulunan üniversitelere kaydının yaptırılmasını sağladığı yönünde.

CEMAATİN SİVİL UZANTILARI

Çağlayan Dershanesi'nde "eğitimci" sıfatıyla özellikle Valiliğin bilgisi ve koruması altında görev yapan isimler şunlar:

Yakup Akan (Çağlayan Dershanesi müdürü): Valilik ve kaymakamlık onaylı. Görevi Şemdinli'de memurları örgütlemek. Memurlarla toplantı yaparak okullarda öğrencilerin eylemlere katılmasını engellemek, BDP'li memurları fişlemek.

Aykut Yetim (Çağlayan Dershanesi'nin ve dershane yurdunun genel sorumlusu): Görevi esnafı örgütlemek. Kepenk kapatma eylemlerine katılmalarını engellemek, yurtsever Kürt kurumlarıyla bağlantılarını kesmek.

Zeki Dayan(Yurt müdürü): Yurtsever ailelerin çocuklarını dershaneye kaydettirmek, cemaatin burs imkanlarını kullanarak kadro yetiştirmek.

Nezif Demir (Çağlayan Dershanesi'nde fizik öğretmeni): Görevi imam örgütlenmesini geliştirmek. Cemaatin imam örgütlenmesinden sorumlu bulunuyor. İmamlarla her hafta toplantılar gerçekleştiriyor.

ANF

HABERE YORUM KAT

9 Yorum