1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK: Eylemsizlik Süreci Bitti
PKK: Eylemsizlik Süreci Bitti

PKK: Eylemsizlik Süreci Bitti

PKK, 13 Ağustos 2010 tarihinde başlattıkları 'eylemsizlik süreci'ni bugün itibariyle sonlandırdıklarını açıkladı. Girilen seçim süreciyle beraber PKK'nin bu kararın alması bekleniyordu.

28 Şubat 2011 Pazartesi 22:56A+A-

PKK'ye yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, 13 Ağustos'tan bu yana devam eden eylemsizlik sürecinin "AKP hükümetinin izlediği inkar-imha politikaları nedeniyle geçerliliğini yitirdiğini" açıkladı.

"Eylemsizlik sürecinin bitmesinden AKP hükümetinin sorumlu olduğu tartışmasızdır" diyen PKK, saldırılar karşısında güçlerinin kendisini daha etkili savunacağını ancak saldırmayacağını kaydetti.

PKK, 13 Ağustos'tan bu yana devam eden son eylemsizlik süreci ile daha önce ilan edilen ateşkeslere dikkat çekerken, tüm bu süreçler karşısında hükümetin hiçbir adım atmadığını kaydetti. Açıklamada sürecin kalıcı bir ateşkese dönüşmesi için daha önce duyuruluna ön koşullara da yer verilirken, güven verici adımlar ve taahhütler yerine eylemsizlik sürecinde hükümetin içine girdiği pozisyona vurgu yapıldı.

PKK'nin Eylemsizliği bitirme nedenleri:

Örgüt eylemsizlik kararının bitirilmesine gerekçe olarak 5 maddeyi şöyle sıraladı:

1-Operasyonlar durdurulmadı.

2-KCK davasında anadilde savunma hakkı verilmedi, tek bir siyasi dahi serbest bırakılmadı.

3-Öcalan'ın koşullarında iyileştirmeler yapılmadı, görüşmeler müzakere sürecine evrilmedi.

4-Adalet ve Hakikatleri Araştırma Komisyonları kurulmadı.

5-Yüzde 10 barajı aşağı çekilmedi.

DTK ve BDP'den son yapılan açıklamalarda da hükümetin adım atmaması eleştirilerek PKK'ye "ateşkesi uzat çağrısı" yapılmayacağı duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT