1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'PKK Çekiliyor, Gözü Yeni Anayasada'
PKK Çekiliyor, Gözü Yeni Anayasada

'PKK Çekiliyor, Gözü Yeni Anayasada'

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, '1990’lı yıllarda arabuluculuk yapan, devlet ve PKK ile görüşen kaynaklar'la gelinen noktayı konuştu.

27 Eylül 2010 Pazartesi 21:13A+A-

Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu avukatlar, bugün Öcalan'la görüşmek için İmralı'ya gittiler.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ABD'deki temasları ve bugün Başbakan'la görüşmesi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Erbil ziyareti; MİT Müsteşarı'nın da önümüzde hafta Erbil'e gidecek olması, iki bakanın BDP eşbaşkanlarıyla görüşmesi...

Bir heyetin İmralı'da Öcalan'la görüşmesi ve bugün Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu avukatların İmralı'ya gitmesi...

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, '1990'lı yıllarda arabuluculuk yapan, devlet ve PKK ile görüşen kaynaklar'la, tüm bu yaşananları görüştü. İşte 'kaynaklar'ın değerlendirmeleri:

İMRALIDAKİ GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Kaynaklara göre hiç olmadığı kadar iyi bir havada geçiyor. Bu görüşmelerde kısa sürede atılacak pratik adımların yanı sıra teorik bir çerçeve, teorik bir zemin üzerinde konuşuluyor. Geniş kapsamlı bir barış haritası ya da sürecin nasıl işleyeceğine yönelik yol haritası çıkarılmaya çalışılıyor. Sadece Türkiye değil bölgedeki dengelerde gözetiliyor. Yani İran, Irak, Suriye de göz önüne alınıyor.

ÇEKİLME OLUYOR MU?

PKK'nın Türkiye içindeki üslerine çekilmesi devam ediyor. Gelecek habere göre bu çekilme hızlanacak, sınır ötesine yönelecekler. Bunun iki nedeni var. Birincisi İmralı'da hızlanan görüşme trafiği ve ateşkesi daha uzun bir süreye yayarak görüşmeleri daha rahat bir hale getirmek. Bu süreç önümüzdeki yıla kadar uzatılabilir. İkincisi ise mevsim itibariyle PKK'nın her yıl yaptığı gibi geri çekilmesi.

ÇEKİLME YETERLİ Mİ?

Çekilme sadece silahların sustuğu bir ortamda daha rahat konuşulmasını sağlayacak ama bunun arkasından bazı işaretlerin gelmesi gerekiyor. Bunların başında da yeni bir anayasa konusunda bazı ipuçlarının verilmesi ya da yeni anayasada Kürtlerin taleplerini içeren işaretler verilmesi. 'BDP'nin görüşlerinin alınması, öneriler doğrultusunda bu konuların tartışılmasının beklentisi yüksek' deniyor. Yani 'çekilme tek başına süreci ilerletmeye yetmeyecek' deniyor. Yeni anayasa en önemli ikna aracı olacak.

SİLAHLAR BIRAKILACAK MI?

Bu konunun çok sık dile getirilmesi görüşmeleri tıkayıcı bir rol oynuyor. Kaynaklar, bu konunun PKK'lıların dağdan indirilmesinde ters tepen, yanlış anlaşılma ihtimali olan bir şey olduğundan söz ediyorlar. Dolayısıyla silah bırakma belki atılacak son adımlardan birisi. Yani oraya kadar kısa ya da uzun bir süreç söz konusu. Silah bırakma konusunun hem PKK hem de devlet içindeki kontrolsüz güçler tarafından kullanılıp, provoke edilme ihtimali yüksek.

ATALAY ERBİL'E NİYE GİTTİ?

Çekilme söylentileri ortaya çıkınca, yol haritası ile ilgili görüşme ihtiyacı ortaya çıktı.

Irak Kürt Bölgesi olmadan adım atmak kolay değil. Amerika aracılığı ile Iraklı Kürtler de bu sorunu çözmek istiyorlar. Görünmeyen görüşmeler en üst düzeyde devam ediyor. Hatta Suriye ve İran'ın bu süreçte farklı bir tavır göstermemesi için çalışılıyor. Ama bu durumun PKK'yı tasfiye havasında gerçekleşmesi ya da böyle bir algı oluşması süreci tersine çevirir.

İYİMSERLİK Mİ?

Görüşmelerin 1998'den sonra yapılan görüşmelerden daha iyi bir ortamda sürdüğü söyleniyor. Devlet de PKK da 1998'den daha ileride (devlet sorun yoktur, PKK bağımsızlık demiyor) en azından karşılıklı olarak taraflar birbirini dinliyor. Öcalan'ı devreden çıkarmaya yönelik konuşmaların yerini denklemde Öcalan'ın da olduğu bir sürecin aldığı söyleniyor. Öcalan'ın devreden çıkmasının Avrupa ve Kandil'in kontrolünün kaybolması anlamına gelebilir. Bu sürecin seçimlere kadar devam etmesi muhtemel görünüyor.

Ancak, 'siyasilerin bu süreç içinde kullandıkları dile dikkat etmesi gerekir' deniyor. Kışkırtıcı, tıkayıcı bir söylemin yararsızlığı dile getiriliyor.

Kaynak: NTVMSBC

HABERE YORUM KAT