1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Basını ANF’den Kartel Ağzı
PKK Basını ANF’den Kartel Ağzı

PKK Basını ANF’den Kartel Ağzı

Şeriat vurgusu üzerinden bir dezenformasyon örneği... İslami Kalkınma Bankası çerçevesinde hükümetin yaptığı düzenlemeler ANF’nin gözünden kaçmadı!

25 Şubat 2011 Cuma 12:22A+A-

PKK paralelinde haber yapan ANF (Fırat Haber Ajansı), hükümetin İslami Kalkınma Bankası ve Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu çerçevesinde 2005'ten bu yana Malezya ile birlikte sürdürdüğü çalışmalara Türkiye'de yasal işlerlik kazandırmak üzere dün aldığı kararlar daha önce CHP'nin "Şeriat geliyor!" paranoyasına takıldığı gibi bu kez de ANF'nin dikkatlerinden kaçmadı.

Biz de söz konusu İslam'ı çağrıştıran gelişmeler olunca kartelden farklı bir ağız kullanmadığını bir kez daha gösteren ANF'nin propagandif haberini dikkatinize sunuyoruz.

(Haksöz-Haber)

İşte ANF'nin propagandif haberi:

AKP'den Şeriat Yasası

AKP Hükümeti, ulusalcı cephenin, "şeriat geliyor" paranoyasını haklı çıkaracak bir uygulamaya imza atarak yeni bir sistem tartışmasının da fitilini ateşledi. Meclis genel kurulunda önceki gece kabul edilen iki yasa teklifi şeriat esaslarına göre ticari şirket kurmayı serbest bırakıyor.

Anlaşmalardan biri Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu Kurucu Anlaşması diğeri ise Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu. Sessiz sedasız geçirilen yasalar özel sektörü oldukça etkileyecek. Yasalar, İslami Kalkınma Bankasının Türkiye'deki özel kuruluşlara destek olması kolaylığını getiriyor. Ancak Banka, destek için bazı koşullar arıyor. Buna göre, bankanın aradığı koşulların başında, "şeriat hükümleri" geliyor. Şeriat hukukunu tanıyan şirket, İslami Kalkınma Bankası'ndan destek alabilecek.

Başbakan Erdoğan'ın imzasıyla Parlamentoya gönderilen kanunun gerekçesinde ise "Özel sektörü teşvik etmek" yazıyor. 

Daha önce Dışişleri Komisyonu'nda görüşülen ve CHP'li üyelerin muhalefetiyle karşılaşan iki önemli uluslararası anlaşma üzerinde hiç konuşulmadan kabul edildi. CHP'lilerin görüşüldüğünü bile fark etmediği yasalara MHP destek verdi. 

Kabul edilen yasalardan biri Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu Kurucu Anlaşmanın Onaylanması'nın uygun bulunduğuna dair kanun. Gerekçesinde, yasanın onaylanmasıyla özel sektöre finansman sağlanacağı belirtilen kanunla, özel sektörün buradan pay alabilmesi için "şeriat hükümlerine uygun hareket etmesi" şartı getirildi. 

Çünkü kanunun amaç bölümünde, İslam Kalkınma Bankası'nın mal ve hizmet üreten özel teşebbüslerin kurulmasını, büyümesini, modernizasyonunu teşvik ederek ülkelerin ekonomik kalkınmasını destekleyeceği belirtiliyor. Ancak bunun için bazı şartlar aranacak. Kurum, "İslami finansman için özel yatırımcılara normal olarak sunulan koşulları dikkate alarak uygun olarak niteleyeceği şartlarla finansman" sağlayacak. 

ŞERİAT İLKELERİNE UYGUN 

İslami Kalkınma Bankası bünyesinde yer alan ticaretin finansmanı ile ilgili programlar 2005 yılında Malezya'daki toplantıda birleştirilmiş ve Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu oluşturulmuştu. İslami Kalkınma Bankası 2006'da, Hazine Müsteşarlığı'na Kurucu Anlaşmayı göndererek, destek istemişti. Bu süreçte muhalefetin tepkisiyle karşılaşan AKP, Kasım ayında anlaşmayı Parlamento'ya sevk etti. Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilen anlaşma şimdi Parlamento'dan geçti. 

Kanunla Türkiye İslami Kalkınma Bankası'nın hedefinin şeriat ilkelerine uygun olarak üye ülkelerdeki ekonomik kalkınmayı geliştirmek olduğu ve İslami ticaret finansmanı için geniş bir potansiyel piyasanın varlığının dikkate alındığını, modern İslami bankacılık ürünlerini dikkate alındığını kabul etmiş oldu. 

Anlaşmanın 18. maddesi "Kurumun tüm aktiviteleri ve faaliyetleri şeriat ilkeleri ile uyumlu olacaktır." şeklindeki hükmüne ise çekince konuldu. Anlaşma ile Türkiye'nin 2915 hisse sahibi oldu. Bir hissenin nominal değeri 10 bin ABD doları olarak belirlenmişti. 

ANF NEWS AGENCY

HABERE YORUM KAT

3 Yorum