1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. PISA Tartışmaları Türkiye’de de İşe Yarar mı?
PISA Tartışmaları Türkiye’de de İşe Yarar mı?

PISA Tartışmaları Türkiye’de de İşe Yarar mı?

Karar’da yayımlanan bugünkü yazısında Mikdat Karaalioğlu, Almanya’da 2001 yılında başlayan PISA tartışmalarının eğitimde iyileşmeye vesile kılındığını söylüyor, Türkiye’deki tartışmaların da işe yarayıp yaramayacağını sorguluyor.

03 Aralık 2017 Pazar 14:56A+A-

Mikdat Karaalioğlu imzasıyla bugün Karar gazetesinde “PISA’yı Sadece Biz Tartışmıyoruz” başlığıyla yayımlanan yazının Almanya ve Türkiye’deki PISA tartışmalarıyla ilgili kısmını aynen iktibas ediyoruz:

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) araştırmaları Türkiye’nin gündeminde son birkaç yıldır var. Almanya ise yıllardır PISA’yı tartışıyor. Sadece tartışmıyor sonuçlardan ders çıkartıp eğitim sisteminde iyileştirmeler de yapıyor. Almanya’da ilk kez 2001 yılında açıklanan PISA, kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. Sonuçlara göre Almanya’da 15 yaşındaki öğrencilerin 5’te biri ilkokul düzeyinde okuma yazma kabiliyetine sahipti. Ayrıca öğrencilerinin başarısı, mensup olduğu sosyal sınıfla Almanya kadar ilintili olan başka bir sanayi ülkesi de yoktu.

***

Bu sonuçlar Alman kamuoyunda yoğun tartışmalara neden oldu. OECD ortalamasının altında yer alan Almanya için bu kabul edilemez bir durumdu. Rakamların Almanya’nın genel durumunu yansıtmadığı, seçilen okulların temsil kabiliyetine sahip olmadığı, yabancı öğrencilerin ortalamayı düşürdüğü ve Alman eğitim sisteminin kökünden değişmesi gerektiğine kadar geniş yelpazede yorumlar ve tavsiyeler yapıldı. Bu tartışmalar kısmen hâlâ sürüyor. 2001 kabusundan sonra Almanya acil tedbirler almaya başladı.

***

Bütün eyaletlerin eğitim bakanları 7 maddelik ortak bir hareket planı hazırladı. Eyaletlere göre farklılıklar arz eden eğitim kalite standardı eşitlendi. Mensup olduğu sosyal sınıf nedeniyle eğitimden yeteri kadar istifade edemeyen öğrenciler için programlar geliştirildi. Bu projeler ve çalışmaların faydası da görüldü. Her üç yılda yayınlanan PISA raporunda kademe kademe iyileşmeler gözlendi. Almanya 2017 yılındaki PISA araştırmasında ise OECD ortalamasının üstünde.

***

Türkiye’deki tartışmalar da benzeri bir sürecin başlamasına vesile olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın PISA’nın muadili ABİDE isimli araştırması da PISA ile üç aşağı beş yukarı aynı sonuçları verdi. Bir nevi PISA’nın sağlaması yapıldı. Bir sorunu çözmeden önce sorunu doğru tanımlamak güzel bir başlangıç. Kendi kriterlerimize göre yaptığımız araştırmada uluslararası araştırmayla aynı sonuçlara vardık. Belki PISA sonuçları sonrasında eğitim sistemlerini iyileştiren ülkelerin çözümleri de işimize yarayabilir.

HABERE YORUM KAT