1. HABERLER

  2. HABER

  3. Pınar Selek'e Üçüncü Kez Beraat
Pınar Seleke Üçüncü Kez Beraat

Pınar Selek'e Üçüncü Kez Beraat

1998 yılında 7 kişinin öldüğü ve 127 kişinin yaralandığı Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin dava 13'üncü yılına girdi.

10 Şubat 2011 Perşembe 00:00A+A-

İki kez Yargıtay'dan bozularak yerel mahkemeye gönderilen dosya kapsamında 13 ayrı bilirkişi raporu hazırlandı; ancak patlamanın 'bombadan mı, gaz kaçağından mı?' gerçekleştiği konusu hâlâ aydınlanmadı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi de, "şüpheden sanık yararlanır" diyerek, patlamayı gerçekleştirdiği iddia edilen Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında üçüncü beraat kararı verdi. Beşiktaş'taki İstanbul 12. Ağır Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya Almanya'da yaşayan Pınar Selek ile diğer sanıklar katılmadı.

Mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 10 Mart 2009 tarihli kararı ve bu karardan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 9 Şubat 2010 tarihli kararını okudu. Yüksek yargı, Selek hakkında daha önce verilen beraat kararının bozulmasını istedi. Bozma kararına karşı diyecekleri sorulan Pınar Selek'in avukatlarından Bahri Belen, davanın siyasi amaçlı olduğunu belirtirken, "Mahkeme kararında direnerek adaleti tecelli ettirecektir ve böylece Türkiye'deki siyasi iradelere cevap verecektir." diye konuştu. Savcı Nuri Ahmet Saraç ise Yargıtay kararına uyulmasını istedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarına yerel mahkemelerin direnme hakları bulunmadığını hatırlattı. Mahkeme heyeti, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun bozma kararının kendi kararlarına yönelik olmadığı hükmüne varırken, Selek ve Öztürk hakkında verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetti. Diğer sanıklar yönünden ise yüksek yargının bozma kararına uyarak duruşmayı 22 Haziran'a erteledi.

Büşra Erdal / Zaman

HABERE YORUM KAT