1. HABERLER

  2. HABER

  3. Pimi Çeken Teğmene Ne Ceza Verildi?
Pimi Çeken Teğmene Ne Ceza Verildi?

Pimi Çeken Teğmene Ne Ceza Verildi?

Elazığ'da uyuyan eri cezalandırmak için eline pimi çekilmiş el bombası veren ve 4 erin hayatını kaybetmesine sebep olan teğmenin cezasına aileler isyan etti.

22 Temmuz 2011 Cuma 17:49A+A-

Askeri Yargıtay, Elazığ’da 2 yıl önce uyuyan nöbetçiyi cezalandırmak için eline pimi çekilmiş bomba veren ve askerin bombayı elinden düşürmesiyle 4 erin hayatını kaybetmesine neden olan Teğmen Mehmet Tümer’in 9 yıl 2 aylık hapis cezasını onadı.

Karakoçan’daki Koçyiğitler Piyade Taburu’nda görevli Teğmen Tümer toplam 6 yıl 14 gün hapis yatacak.

Habertürk'ün haberine göre karardan memnun olmayan ve teğmenin suçu taksirle değil, kasıtla işlediğini savunan asker yakınları davayı AİHM’e taşımaya hazırlanıyor. Cezayı az buldukları için Askeri Yargıtay’a başvurduklarını belirten Avukat Özgür Murat Büyük, “Askeri Yargıtay’ın mahkemenin kararını bozacağını düşünüyorduk. Beklentimiz boşa çıktı. Verilen karara saygılı olmak durumundayız” açıklaması yaptı.

Hayatını kaybedenlerden Onbaşı İbrahim Öztürk’ün babası Hacı Öztürk ise kararın kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyledi, “Bize göre çocuklarımız göz göre göre şehit edildi. Bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Her asker için 1.5 yıl hapis yatacak” diye tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT