1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. VAN

  4. Peygamber’e Hakaret Afişleri Van’da Protesto Edildi
Peygamber’e Hakaret Afişleri Van’da Protesto Edildi

Peygamber’e Hakaret Afişleri Van’da Protesto Edildi

Van'da Cuma namazı sonrası Hz. Ömer Camii avlusunda toplanan İnisiyatif Üyeleri ve vatandaşlar, Diyarbakır’daki Peygambere hakaret içeren karikatürleri afişleri protesto etti.

23 Ekim 2015 Cuma 21:05A+A-

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van-SDİ)’nin çağrısıyla Cuma namazı sonrası Hz. Ömer Camii avlusunda toplanan İnisiyatif Üyeleri ve vatandaşlar, Diyarbakır’daki Peygambere hakaret içeren karikatürleri afişleri protesto etti. Ellerinde Kürtçe ve Türkçe "Anam babam sana feda olsun ya Rasullallah" yazılı pankart taşıyarak, sık sık tekbir ve salavat getirdiler.

İnisiyatif adına basın açıklaması okuyan Muhammed Garip; “Geçmiş yıllarda Danimarka’da, 2015 yılı Ocak ayında da Fransa’da yayınlanan ve İslam aleminin büyük tepkisine neden olan Peygamberimize hakaret içerikli karikatürler, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi tarafından “Çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır” başlığıyla alakasız bir şekilde geçen günlerde yeniden kullanıldı. İslami değerlere bağlılığıyla bilinen Şehy Said ve Selâhaddin Eyyubi’nin torunları olan Kürt halkının temsilcisi olduğunu iddia edip, Müslümanların canlarından aziz kabul ettikleri Peygamberimize (s)  hakaret içerikli bu karikatürün billboardlara asılması bir özür ile geçiştirilmeyecek derecede bir pervasızlık örneğidir. Zira aynı zihniyet, geçtiğimiz günlerde İslami tesettüre karşı da aynı hakareti sergilemiş ve bu tavrı ile  İslam’ın kutsallarını tahkir ve aşağılamaya devam ettiğini açıkça sergilemiştir”.

 Muhammed Garip sözlerine; Mekke ve Medine’den sonra en fazla Sahabe mezarının bulunduğu Diyarbakır’a eskiden saygı ifadesi olarak abdestsiz girilmezdi, Şimdi ise o Mübarek belde de, eşcinsel evlilik,  lgbt gibi ve buraya toplanmamıza sebep olan o çirkin karikatür gibi konular işlenmeye başlandı diyerek; Doğu, batı, kuzey veya güneydeki İslam karşıtlarının emirleri ve yönlendirmeleri kapsamında belirli bir program dâhilinde İslam'ın kutsallarına yapılan bu tür saldırılar bütün Müslümanları derinden yaralamaktadır.

Bu gibi ahlaksız düşünceler ifade özgürlüğü kapsamında da değerlendirilemez. Çünkü hiç kimse düşünce özgürlüğü maskesini, İslam’ın kutsal değerlerine düşmanlık etmek ve ahlaksızlığı yaymak için kullanamaz.

Muhammed Garip son olarak; Müslümanların bu tür girişimlere seslerini çıkarmaması durumunda saldırıların dozunun daha fazla artacağına inanmaktayız. İslam düşmanlarının unuttukları bir hakikat de vardır ki, O da Peygamber Efendimizin, Müslümanlar için canlarından daha evla olduğudur. Peygambere iman etmiş her can, onu korumaya, ona karşı yapılacak saldırılara karşı kendini siper etmeye her zaman hazırdır.

Muhammed Garip, 2011 yılındaki depremin 4. yıl dönümü olması nedeniyle de depremde hayatını kaybeden bütün insanlarımıza Allah (cc)’ tan rahmet dileyerek basın açıklamasını tamamladı. 

van-20151023-01.jpg

van-20151023-02.jpg

van-20151023-03.jpg

HABERE YORUM KAT