1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Pençe – Kaplan Operasyonları Neyi Hedefliyor?
Pençe – Kaplan Operasyonları Neyi Hedefliyor?

Pençe – Kaplan Operasyonları Neyi Hedefliyor?

Suriye’de, Libya’da, Katar’da olduğu gibi, güvenlik duvarını sınırlarının ötesinde örme stratejisi izleyen Türkiye’nin, PKK tehdidi devam ettiği sürece bölgeyi kolayca terk etmeyeceğini öngörmek mümkün.

10 Temmuz 2020 Cuma 15:29A+A-

Mehmet Hasip Yokuş, Türkiye tarafından Irak Kürdistanı'nda gerçekleştirilen Pençe – Kaplan Operasyonunu yorumluyor:

15 Haziran gecesi Milli Savunma Bakanlığı tarafından Pençe-Kartal operasyonunun başladığı haberi muhtemelen birçok kişi tarafından sıradan ve bilindik bir haber olarak algılandı. Mayıs 1984 yılında Irak’ın Kuzeyine namı diğer Irak Kürdistanı’na “Sıcak Takip Operasyonu” ismiyle başlatılan ve yaklaşık 6 ay devam eden operasyonun üzerinden 35 yılı aşkın bir zaman geçti. Bu 35 yıllık süre zarfında; Süpürge, Çelik, Çekiç, Güneş, Atmaca, Kararlılık ve daha onlarca sınır ötesi harekât ve sayısını bilemediğimiz kadar da hava operasyonu gerçekleştirildi. Dolayısıyla bu harekâtın da Mart 2018 tarihinden beri bölgede devam eden Kararlılık Harekatı’nın bir devamı olan rutin operasyonlardan biri gibi algılanması doğaldır. Ancak, bu operasyonun muhtevası ve icra edilme biçimiyle öncekilerden çok daha farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Şöyle ki;

- İlk kez böylesine kapsamlı bir operasyon düzenleniyor. Son iki yılda Hakkâri’den başlayarak Güney’de Musul’a, Doğu’da Süleymaniye’ye kadar PKK kamplarının bulunduğu tüm alanların civarındaki stratejik noktalarda askeri üsler oluşturulmuştu. Dolayısıyla bu operasyonun uzun bir hazırlık döneminden sonra ve sonuç alıcı bir şekilde planlandığı söylenebilir. 

Yazının Devamı >>>