1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papa: Laiklik Saldırganlaştı
Papa: Laiklik Saldırganlaştı

Papa: Laiklik Saldırganlaştı

Uğruna savaşlar verilerek din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı laik dünya görüşü, Batı dünyasında yeniden tartışılıyor.

19 Eylül 2010 Pazar 08:32A+A-

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, dinin devletle kesin bir şekilde ayrıldığı İngiltere ziyaretinde ilk kez açık bir şekilde laikliği hedef aldı ve dinin agresif bir laiklik ve radikal bir ateizm saldırısı altında olduğunu söyledi.

Uğruna savaşlar verilerek din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı laik dünya görüşü, Batı dünyasında yeniden tartışılıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, dinin devletle kesin bir şekilde ayrıldığı İngiltere ziyaretinde ilk kez açık bir şekilde laikliği eleştirdi.

Aylar öncesinden başlayarak yoğun tartışmalar içinde geçen dört günlük İngiltere ziyaretinde Papa 16. Benedict, laikliğe ve ateizme açık bir şekilde savaş ilan etti. İngiliz kraliyeti ve hükümeti tarafından en üst düzeyde karşılanan 16. Benedict, laiklik ve ateizme karşı ilk sözlerini İskoçya'da Kraliçe Elizabeth ile görüşmesinde yaptı. Papa 16. Benedict burada yaptığı konuşmada, Nazilerin dini terketmesinin Yahudi soykırımına sebep olduğunu ve Hıristiyanlığın radikal bir ateizmle karşı karşıya olduğunu belirtirken, farklı formlar altındaki saldırgan bir laikliğin dini özgürlükleri tolere etmediğini kaydetti.

DİN, ÖZEL ALANA HAPSEDİLEMEZ

İlk kez laiklik ve ateizme bu kadar keskin eleştiriler getiren Papa 16. Benedict, İskoçya'nın başkenti Edinburgh'taki sözlerini Londra'da da sürdürdü. Eski ve yeni hükümet üyelerinin de hazır bulunduğu Londra'daki toplantıda Papa, dinin kamusal alandan çıkarıldığını belirterek bu durumu protesto etti. Toplumsal uzlaşmanın sadece politikalarla sağlanamayacağını kaydeden Papa, dinin özel alana hapsedilemeyeceğine vurgu yaptı. "Dinin, özellikle Hıristiyanlığın marjinalleştirilmesinden endişe duyuyorum. Dinin marjinalleştirilmesi toleranslı ülkelerde bile oluyor" diyen Benedict, İngiltere'ye Hıristiyanlığın değerlerini koruması çağrısı yaptı.

DİNİN SUSTURULMASINI İSTEYENLER VAR

Dinin susturulmasını isteyenler olduğunu ve "Dinin susturulması ve mümkünse tamamen özel alanla sınırlandırılması çağrısı yapanlar var. Noel'in kamusal alanda kutlanmasının diğer dinleri ve dinsizleri gücendireceği gerekçesiyle kaldırılmasını isteyenler var. Ayrımcılığı ortadan kaldırma niyetiyle Hıristiyanların kamusal alanda vicdanlarına karşı çıkmasını isteyeler var" diyen Papa, dinin kamusal alanın dışına çıkarılmasını eleştirdi. Papa bu eleştirileriyle, geçtiğimiz yıl bir çalışanını, üniformasının üzerinde haç taşıdığı gerekçesiyle uyaran Britanya Hava Yolları'nı hedef aldı.

MEHMET NEDİM ASLAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT