1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan’ın Bile Canına Tak Etti!
Pakistan’ın Bile Canına Tak Etti!

Pakistan’ın Bile Canına Tak Etti!

Pakistan, kendi sınırları içerisinde istediği her yeri bombalayan ABD'ye tepki olarak günlerdir Afganistan'daki işgalcilere ikmal sağlayan araçların geçişine izin vemiyor. Yüzlerce TIR sınırda bekletiliyor.

06 Ekim 2010 Çarşamba 00:56A+A-

 İlk defa onurlu bir hareket yaparak ABD'ye karşı çıkan işbirlikçi Pakistan hükümetinin dahi bombalamalara isyan etmesi "ABD'nin bölgede sonunun yaklaştığı" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Bölgede son 5 gün içerisinde işgalcilere ikmal taşıyan 50'den fazla TIR yakıldı. Böyle bir saldırı beklemeyen ABD'liler hiçbir tedbir almadıkları için şok yaşıyorlar.

İşgalci ABD'ye verdiği destekle bilinen Pakistan hükümeti de artık yaşanan ahlaksızlıklara dayanamadı. Yüzlerce yakıt tankeri ve TIR Pakistan-Afganistan sınırında bulunan Torham sınır kapısında bekletilmeye devam ediliyor. Afganistan'da 160 binden fazla askeri bulunan ABD ve NATO birliklerine ikmalin yüzde 80'i Pakistan üzerinden sağlanıyor.

Pakistan hükümeti, geçen hafta NATO'ya ait bir helikopterin sınır karakolunu vurmasının ardından, Afganistan'daki NATO birliklerine ikmal sağlayan araçların hareketlerini 6 gündür engelliyor. Uzun yıllardır işgalci ABD'ye ve NATO güçlerine verdiği destekle bilinen Pakistan hükümeti bu defa ABD'ye karşı tavır aldı.

50 TIR ATEŞE VERİLDİ, İŞGALCİLER ZOR DURUMDA

Yerel Geo News televizyonunun haberine göre, yüzlerce yakıt tankeri ve TIR Pakistan-Afganistan sınırında bulunan Torham sınır kapısında bekletilmeye devam ediliyor. Bir hükümet yetkilisi, daha önce söz konusu engellemeye ''güvenliğin sağlanamamasını'' gerekçe göstermişti. Televizyona konuşan bazı araç sahipleri, hükümetten engellemenin en kısa sürede kaldırılmasını talep etti. Pakistan'da son 4 gün içinde NATO'ya ikmal sağlayan araçlara düzenlenen saldırılarda 50'den fazla yakıt tankeri ve TIR ateşe verildi.

Afganistan'da 160 binden fazla askeri bulunan ABD ve NATO birliklerine ikmalin yüzde 80'i Pakistan üzerinden sağlanıyor. İlk defa onurlu bir hareket yaparak ABD'ye karşı çıkan işbirlikçi Pakistan hükümetinin dahi bombalamalara isyan etmesi "ABD'nin bölgede sonunun yaklaştığı" yorumlarının yapılmasına sebep oldu. Bu arada son günlerde yaşanan bu gelişme, ABD'nin yaptığı özel yatırımları da boşa çıkarttı. Uzun yıllardır Pakistan'ın Belucistan bölgesinden geçerek Afganistan'a malzeme götüren ABD, bu yolu güvenliğe almak için en ahlaksız yolları dahi devreye sokmuştu. ABD bölgeye yerleşmeden önce herhangi bir sorunun olmadığı Belucistan bölgesi, ABD'nin hedefleri doğrultusunda önce karıştırılmış, bombalama olayları artmış ve daha bağımsızlık istekleri giderek artmıştı. İran üzerinden ikmal yapamayan ABD, Pakistan'ın Afganistan yolu üzerindeki bu bölgesine çok özel yatırımlar yaparak Pakistan'ı bu bölgeden vuruyordu. Uzun yıllardır bu oyuna aldanan Pakistan hükümeti ve Beluclar, son zamanlarda ise kendi üzerlerinden oynanan oyunu anlamış ve bir anlaşma zemini sağlamak için görüşmelere başlamışlardı.

Belucların, kendi üzerindeki ABD oyununu görmesi üzerine işgal altındaki Afganlılarla dayanışmak için ABD güçlerine saldırılar düzenlemesi ABD'yi şok etti. Böyle saldırılar beklemeyen ABD güçleri son 4 günde 50 civarında TIR'ın tamamen yok edilmesi üzerine karıştı. İşgalciler, daha önce bu bölgeden geçen konvoylara, ülkenin kuzeybatısında olduğu gibi refakat etmiyordu.

Yolları işgalcilere kapatan eylemciler TIR'ları durdurup şoförleri indiriyor ve daha sonra Afganistan'daki işgalcilere malzeme, yiyecek ve silah taşıyan bu TIR'ları yakıyorlar.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / VAKİT

HABERE YORUM KAT