1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'dan Hindistan'la Diplomatik İlişki Seviyesini Düşürme Kararı
Pakistan'dan Hindistan'la Diplomatik İlişki Seviyesini Düşürme Kararı

Pakistan'dan Hindistan'la Diplomatik İlişki Seviyesini Düşürme Kararı

Pakistan Ulusal Güvenlik Konseyi, Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırması dolayısıyla Hindistan'la diplomatik ilişki seviyesini düşürme kararı aldı.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 19:27A+A-

Pakistan Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) bugün, Hindistan'ın kontrolü altında bulunan Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırması gündemiyle Başbakan İmran Han başkanlığında toplandı.

"Tüm diplomatik kanalların açık tutulacak"

Toplantıya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Pakistan Hindistan'la diplomatik ilişki seviyesini düşürme ve ikili ticareti durdurma kararı aldı. Ayrıca Hindistan'ın Cammu Keşmir kararını Birleşmiş Milletler'e taşıyacak. 

Açıklamada, ikili anlaşmaların da gözden geçirileceği ve 14 Ağustos'ta kutlanacak Bağımsızlık Günü'nde Keşmir'le dayanışma mesajı verileceği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, "Başbakan, Keşmir'de Hint yönetiminin takındığı canice tutumu anlatmak için tüm diplomatik kanalların açık tutulması talimatı verdi" ifadesine yer verildi.

Hindistan Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırdı

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370. maddesini pazartesi günü iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Hindistan'da Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi", önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi) daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'da (Halk Meclisi) kabul edilmişti. 

AA

HABERE YORUM KAT