1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'daki İnsani Durum Ciddiyetini Koruyor
Pakistandaki İnsani Durum Ciddiyetini Koruyor

Pakistan'daki İnsani Durum Ciddiyetini Koruyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos, Pakistan'da sel felaketinin ardından yaşanan insani durumun ciddiyetini koruduğunu, uluslararası toplumun Pakistan'a yardımının ve ilgisinin devam etmesi gerektiğini söyledi

10 Aralık 2010 Cuma 11:28A+A-

Geçen hafta Pakistan'ı ziyaret eden Amos, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Pakistan'da halen su altında kalan alanlar bulunduğunu, insanların kamplarda yaşamaya devam ettiğini ve insani yardıma muhtaç olduklarını belirtti.

Özellikle kadınlar ve çocuklar arasında solunum yolları hastalıklarında artış olduğunu bildiren Amos, Pakistan'ın Sind eyaletinde tarımla uğraşan insanların arazilerini ekemedikleri için gelecek yıl bölgede yiyecek sıkıntısının artmasından da korktuklarını dile getirdi.

Amos, BM'nin Pakistan için istediği 1.94 milyar dolarlık acil yardım talebinin bugüne dek ancak yüzde 49'unun (958 milyon dolar) karşılandığını bildirdi.

BM yetkilisi, bir soru üzerine, BM'nin Pakistan'da yaklaşık 20 milyon kişinin etkilendiği sel felaketi mağdurlarına yardımının devam edeceğini, ancak başlıca sorumluluğun Pakistan hükümetinde olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT