1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan’da Yine “Sel” Tehlikesi!
Pakistan’da Yine “Sel” Tehlikesi!

Pakistan’da Yine “Sel” Tehlikesi!

Pakistan’da son 15 günde 1600’den fazla kişinin ölümüne, 13 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesine yol açan sel felaketinde 23 kişi daha hayatını kaybetti.

10 Ağustos 2010 Salı 01:53A+A-

Ulusal Afet Kurumu, ülkenin kuzeybatısındaki bölgelerde sel ve toprak kaymaları nedeniyle en az 23 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin yaralandığını, yüzlerce evin de hasar gördüğü açıkladı.

Açıklamada, ülkenin kuzeybatı kesimlerinde yeniden başlayan şiddetli yağışlar nedeniyle hükümet ve sivil toplum örgütlerinin yardım çalışmalarının durduğu, helikopter uçuşlarının iptal edildiği kaydedildi. Meteoroloji yetkilileri, şiddetli yağışların ülkenin genelinde etkisini sürdüreceği uyarısında bulundu. Pakistan televizyonlarının haberlerine göre, selden en fazla etkilenen 3 milyon nüfuslu Peşaver kentinde gıda maddelerinin fiyatlarında aşırı yükselme meydana geldi.

Fiyat artışına, ekili alanların sular altında kalması ve karayolu ulaşımındaki aksamaların neden olduğu belirtildi. Kent pazarında sadece birkaç çeşit yeşil sebze bulunduğu ifade ediliyor.

Bu arada, yardımların ulaşmaması nedeniyle Peşaver kentinde kalabalık bir grup hükümeti protesto etti. Haberlerde ayrıca, yetkililerin vatandaşlardan evlerini boşaltmalarını istemelerine rağmen, halkın yağmalanabileceği endişesiyle evlerinden ayrılma konusunda isteksiz olduğu belirtildi. Kot Addu ve yakınındaki Layyah bölgelerinin büyük kısmında su düzeyinin, sadece ağaç tepeleri görülebilecek kadar yükselmiş durumda olduğu ifade edildi.

Öte yandan, ülkenin orta kesimlerinde yer alan ve arazilerinin tamamı sular altında kalan Muzaffergah bölgesinde il merkezine sığınan kişilerinin sayısının 400 bini geçti.

İl Afet Koordinasyon Bürosu yetkilisi, kent merkezine yığılan yüz binlerce kişiye içme suyu, gıda ve barınma imkanı sağlamada sorunlar olduğunu bildirdi.

HABERE YORUM KAT