1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da Türbeye Bombalı Saldırı: 42 Ölü
Pakistanda Türbeye Bombalı Saldırı: 42 Ölü

Pakistan'da Türbeye Bombalı Saldırı: 42 Ölü

Pakistan'ın Lahor kentindeki Sufi Data Derbar türbesine dün gece düzenlenen bombalı saldırılarda en az 42 kişi öldü, 175'ten fazla kişi de yaralandı.

02 Temmuz 2010 Cuma 11:34A+A-

Sufi Evliya Ebul Hasan Ali Hacveri'nin mezarının bulunduğu türbeyi her yıl Şii ve Sünni yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor. Pakistan polisine göre, en az iki bombalı eylemcinin düzenlediği saldırılar sırasında da türbede binlerce kişi vardı.

Saldırıda en az iki eylemcinin rol aldığı belirtiliyor. Patlamalardan ikisinin türbenin ana avlusunda, birinin de bodrum katında meydana geldiği belirtiliyor.

Saldırganların patlamaların etkisini artırmak için patlayıcılarda bilye kullandıkları kaydedildi. Görgü tanıkları patlamalardan sonra etrafa ceset parçaları saçıldığını anlattı. Patlamanın şiddetiyle türbe avlusunda büyük tahribat meydana geldiği gözlendi.

Saldırganlardan ilkinin türbeyi ziyaret edenlerin uyuduğu ya da namaz vakti için hazırlandığı bodrum katını hedef aldığını; insanlar kaçışırken de, ikinci bombacının yukarı katta üzerindeki patlayıcı maddeleri ateşlediği belirtiliyor.

Türbedeki gönüllü güvenlik görevlilerinden Muhammed Nasır, "Dehşet verici bir manzaraydı. Her yerde kan içinde cesetler vardı; insanlar ağlaşıyordu." dedi.

Yüzyıllardır ilk kez türbe, bir Cuma günü güvenlik nedeniyle geçici olarak ziyaretçilere kapatıldı. Bununla birlikte yetkililer, türbenin ilerki saatlerde yeniden açılabileceğini belirtiyorlar.

Bu eylem, Pakistan'da 2001 yılında eylemlerin başlamasından bu yana bir Sufi türbesine düzenlenen en büyük saldırı oldu.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak gözlemciler, militanların farklı mezhep ve azınlıklara ait dini yerlere saldırılarını artırmaya başladığına dikkat çekiyor.

Mayıs sonlarında yine Lahor kentinde Ahmedi mezhebine ait camileri hedef alan çifte saldırıda 90'dan fazla kişi ölmüştü.

Geçen yıl Pakistan ordusu Güney Veziristan'da kapsamlı bir operasyon gerçekleştirmişti. Ordu, Aralık ayında zafer kazandığını ilan etmişti. Bununla birlikte bölgeden gelen son haberler direnen güçlerin burada hala faal olduğuna işaret ediyor.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum