1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan’da Milyonlar Aç ve Açıkta
Pakistan’da Milyonlar Aç ve Açıkta

Pakistan’da Milyonlar Aç ve Açıkta

Pakistanlı Müslümanlar Bayram’da sefalet içinde Pakistan’da selin yıkıp geçtiği il ve köyleri gezen Vakit muhabiri bir birinden acıklı manzaralarla karşılaştı.

09 Eylül 2010 Perşembe 03:45A+A-

Ramazan Bayramı'nda milyonlarca Pakistanlının durumu içler acısı... Pakistan'da yaşanan insani dramın korkunç boyutları, suların çekilmesiyle beraber gerçek yüzünü daha net ortaya çıkarmaya başlıyor.

30 milyon insanı evsiz bırakan, 1 milyonun üzerinde haneyi yerle bir eden, sel sularının yavaş yavaş çekilmesiyle ortaya çıkan tablo korkunç boyutlarda. 30 milyon Pakistanlıyı derinden sarsan sel suları ne var ne yok silip süpürdüğünden insanlar açlıkla boğuşuyor. Hâlâ birinci derece de acil yardımları içme suyu ile gıda oluşturuyor. Suların çekildiği bölgelerde yeni cesetlerin ortaya çıkmasıyla beraber ölü sayısının 2 bini aşmasından endişe ediliyor.

İslam dünyasının büyük bir sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'nı milyonlarca Pakistanlı buruk bir şekilde karşıladı. Çünkü yaşadığı sel felaketinden sonra yaralarını sarmaya çalışan Pakistanlıların içler acısı dramı, gün geçtikçe daha da artıyor. Bir yandan suların çekilmesini bekleyen milyonlarca selzede, bir yandan hayvan leşlerinin ortaya saçtığı tehlike ve ağır kokular, öbür yandan hayatta kalabilmek için su ve gıda bulmanın mücadelesini veriyor. Sel ile beraber evlerini ve tüm erzaklarını kaybeden selzede Pakistanlılar günlük gıda ihtiyaçlarını ise ancak insani yardım kuruluşlarının her gün dağıttığı yemeklerden karşılayabiliyor.

Pakistan'da selin yıkıp geçtiği il ve köyleri gezen muhabirimiz bir birinden acıklı manzaralarla karşılaştı. Ramazan Bayramı'nın birinci gününü yaşayan milyonlarca Pakistanlı, yakınlarını kaybetmenin üzüntüsü ve aç-açıkta kalmanın sıkıntısını çekiyorlar. Bayramın sevincini adeta unutmuş yüz binlerce insanın tek derdi bir an evvel başını sokabileceği bir çatısı ve karnını doyurabileceği bir lokma ekmek...

Kimi Pakistanlı günlerce sadece sel sularının ortasında çoluk çocuğuyla kurtarılmayı beklediğini söylüyor, kimi de günlerce ağaç yapraklarıyla ayakta durmaya çalıştıklarını söylüyor. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna kadar selin geçtiği bütün köyler istisnasız yüzde 75 ile yüzde 85 arasında yıkılmış durumda. İslamabad'da Nurşera bölgesi, Muzaffer Gard bölgesi, Pencap bölgesi ile Sind bölgesi yıkımların en korkunç yaşandığı alanlar olarak göze çarpıyor. Sadece Sind bölgesinden yaklaşık 5 milyon kişi evlerini terk etmiş durumda. 1.5 milyon insan acil barınak olarak kullanılan 6 bin100 adet okulda yaşamakta. Pencap bölgesinde çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren 3.5 milyon insan, sellerden varlarını yoklarını kaybetmiş durumda ve acil yardım ihtiyacı bekliyorlar. Ülke genelinde 1 milyon ev tamamen yıkılmış durumda ve yaklaşık 30 milyon insan barınaksız ve açıkta... Son iki günde acil sağlık yardımına ihtiyacı olan insan sayısı iki milyon artış gösterdi. Hastaların çoğu cilt hastalıkları, akut ishal, akut solunum yolu iltihabı ve şüpheli sıtmadan muzdarip. Kesinleşmiş ölü sayısı ise 2 bini bulmuş durumda. Bu sayı sular çekildikçe ortaya çıkan cesetlerle daha da artıyor. Suların tamamen çekilmesiyle beraber ölü sayısının üç katı daha fazla olmasından endişe ediliyor. Hâlâ hiç ulaşılamamış bazı köy ve kasabaların olması ise bu şüpheleri daha da artırıyor.

Felaket bölgesinin bütün noktalarında her gün on binlerce selzedeye sıcak yemek dağıtan İHH İnsani Yardım Vakfı ise bir yandan da yeniden imar seferberliği başlattı. Bölgede İHH ile ortak kuruluşu Pakistan Hubeyb Foundation'ın öncülüğünde Pakistan'a insani yardım ulaştıran birçok kuruluş şimdiye kadar onlarca köyü yeniden imar etmeye başladı. İHH öncülüğünde Pakistan'a nakdi yardımda bulunan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, İsmail Han bölgesindeki 10 bin nüfuslu Rahman Cevval köyü ile Muzaffer Gard bölgesinde 85 haneli bir köyü yeniden imar ediyor. İHH ile beraber sel bölgesini dolaşan İDDEF Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Turan, İsmail Han'daki Rahman Cevval köyünü yeniden inşa edeceklerini ve bu köyde büyük bir medrese açarak Türkiye'den hocalar göndereceklerini söyledi. İDDEF'in İsmail Ağa Vakfının bir kuruluşu olduğunu vurgulayan Turan, köyde inşa edecekleri medreselerde Pakistanlıların geleceği olan çocukları yetiştireceklerini söyledi. Rahman Cevval köyünde sağlam 600 haneden kalan ev sayısı ise sadece 35. Köyün yüzde 85'i yok olmuş. Yeni yapılacak evler ise iki odalı mutfağı ve banyosu olacak. İsmail Ağa Cemaatinin inşa edeceği her bir evin maliyeti ise 5500 dolar civarında. Çünkü evler inşa edildikten sonra evin bütün ihtiyaçları da karşılanacak. İHH yönetim kurulu üyesi Ahmet Sarıkurt ise, yürüttükleri kampanyalar çerçevesinde selzedelerin kendi ekmeklerini kazanabilmeleri için de çeşitli projeleri uygulamaya geçireceklerini söyledi.

İsmail Ağa köyünün temeli atıldıktan sonra Keşk köyüne geçen İnsani Yardım ekibi burada da selden ciddi zarar gören 400 Pakistanlıya 50'er bin (600 Dolar) Pakistan Rupisi ile kuru gıda dağıttı.

KEMAL GÜMÜŞ / VAKİT

HABERE YORUM KAT