1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da Açlıktan Ölümler Başladı
Pakistanda Açlıktan Ölümler Başladı

Pakistan'da Açlıktan Ölümler Başladı

Pakistan’ın güney eyaleti Sindh’te aralarında 4 çocuğun da bulunduğu 17 sel mağduru hastalık ve açlıktan öldükleri bildirildi.

01 Eylül 2010 Çarşamba 03:28A+A-

Yerel basının bildirdiğine göre Kahmor ve Larkana'daki mülteci kamplarında son 24 saat içinde 16 kişi mide ve bağırsak iltihaplanması sonucu hayatını kaybetti. Thatta bölgesinde ise, yüzlerce kişinin sığındığı mezarlık alanında bir çocuk açlıktan dolayı yaşamını yitirdi. Bölgedeki yerel yetkililerden Kari Muhammed Kaloro, kamplarda mide ve bağırsak iltihaplanmaları sonucu bazı ölümlerin olduğunu doğruladı. Kaloro, ancak ölenlerin kampa gelirken hastalığı taşıdıkları, hastalığı kampta kapmadıklarını ileri sürdü. Pakistan'da meydana gelen büyük sel felaketinde 20 milyona aşkın insan mağdur oldu. Sel mağdurları için hükümet tarafından yönetilen 2 bin 800 mülteci kamp bulunuyor. Bu kamplarda 900 bine aşkın kişi kalıyor.

Pakistan yetkililer, kampların dışındaki mağdurlara gıda, temiz su, ilaç ve barınak sağlamada yetersiz kalıyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı birçok yardım kuruluşunun da destek sunmasına karşın, yardımların ulaştırılmasında ciddi ilerleme kaydedilemiyor. Pakistan tarihinin en büyük sel felaketinde ülkenin 5'te 1'i sular altında kaldı. Sel felaketinin meydana geldiği ilk günlerde 1600 dolayında kişi hayatını kaybetti.

BUGÜN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum