1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da 30 NATO Tankeri Daha Yakıldı
Pakistanda 30 NATO Tankeri Daha Yakıldı

Pakistan'da 30 NATO Tankeri Daha Yakıldı

Pakistan'ın güney batısındaki Sibi kenti yakınlarında Afganistan'daki NATO kuvvetlerine yakıt taşıyan yaklaşık 30 tankerin ateşe verildiği bildirildi.

09 Ekim 2010 Cumartesi 11:52A+A-

Pakistanlı yetkililer, Sibi kenti yakınlarında yol kenarı restoranda park eden NATO'ya yakıt taşıyan tankerlerin şafak vakti yaklaşık 20 kişilik silahlı grup tarafından saldırıya uğradığını belirtti. Tankerlerin sınır kenti Çaman'a gittiğini aktaran yerel yetkililerden Naim Şirvani, "Saldırganlar ilk önce ateş açtı, sonra da tankerleri füze ile vurdu. Yaklaşık 28-29 tanker ateş aldı." dedi. Şirvani ayrıca konvoya eşlik eden güvenlik elemanlarından birinin de yaralandığını ifade etti.

ABD, iki gün önce askerlerini öldürmesinden dolayı Pakistan'dan özür dilemişti. Bu ülkeden geçen NATO konvoylarına saldırılar ise devam ediyor. Silahlı gruplar, 30 Eylül'den bu yana saldırılar düzenleyerek NATO araçlarını ateşe veriyor. Saldırılar, NATO helikopterlerinin Pakistan'a sınır ötesi saldırı düzenleyerek sınır kuvvetleri askerlerini öldürmesi ile başlamıştı. ABD'nin İslamabad Büyükelçisi, Pakistan askerlerinin ölmesini 'korkunç kaza' olarak nitelemişti. İslamabad da buna tepki olarak NATO'nun önemli güzergahının geçtiği sınır kapısını kapatmıştı. Pakistan'dan geçen ikinci NATO güzergahı ise açık kalıyor. (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT