1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'a Yardımlar Yok Denecek Kadar Az!
Pakistana Yardımlar Yok  Denecek Kadar Az!

Pakistan'a Yardımlar Yok Denecek Kadar Az!

Yardım kuruluşları, 'Bir an evvel ve çok miktarda yardım gelmezse binlerce kişi daha ölecek' diyor ama bağışlar yaraları değil sarmak, yarabandı bile olamayacak kadar az.

13 Ağustos 2010 Cuma 10:58A+A-

Bu ülke imaj yüzünden mi boğuluyor?

BM, sel yüzünden 14 milyondan fazla insanın etkilendiği, 1600'den fazla kişinin öldüğü, yaklaşık 300 bin evin yıkıldığı ya da zarar gördüğü Pakistan'a yardım amacıyla 459 milyon dolar toplanması için kampanya başlattı. Oluşturulacak fon, ilk üç aylık dönemdeki zorlukların aşılmasında kullanılacak. BM, 170 milyon nüfuslu Pakistan'da sel felaketinden 14 milyon insanın etkilendiği tahminini yapıyor.

Meteorologler Arap Denizi üstünde etkili muson yağmurlarının zayıflamakta olduğunu, önümüzdeki üç gün içinde sağanak yağmurun duracağını, ancak yer yer yağış görüleceğini belirtiyor. Afet bölgelerini havadan inceleyen Başbakan Yusuf Rıza Gilani ise stoklardaki çadırların tamamını dağıttıklarını, acilen çadıra ihtiyaç duyduklarını belirterek ülke dışında yaşayan gurbetçilere halkları için cömert davranmaları için çağrıda bulunuyor.

Türkiye'den 35 ton malzeme
Ulusal Sağlık Kurumu'ysa afet bölgelerindeki çocuklarda görülen ateşli hastalık ve ishal vakalarının endişe verici oranlara ulaştığını açıklayarak kirli suların etkisiyle ishal ve kolera salgını oluşması konusunda uyarı yapıyor. Ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarının mesajı ortak: 'Bir an evvel ve çok miktarda' yardım ulaşmazsa, binlerce kişinin daha hayatı tehlikeye girecek...

Öte yandan, Pakistan'a uluslararası yardımlar gelmeye devam ediyor. AB ülkeye 10 milyon avro daha yardım yapılacağını, ABD de yardımlarını 20 milyon dolar daha artırarak 55 milyon dolara çıkaracağını duyurdu. Türkiye'nin yardımları da sürüyor. THY tarafından tahsis edilen kargo uçağıyla gönderilen ve gıda, çadır, mutfak malzemeleri, battaniye, sağlık ve temizlik ürünlerinden oluşan 35 ton malzeme başkent İslamabad'a ulaştı.

Tarım alanlarına en ağır darbe
Felaketin tarım ülkesi Pakistan'ın ekonomisine verdiği zarar da ortaya çıkmaya başladı. Ziraat Kurumu, 500 bin ton buğday ve şekerin, 2 milyon balya pamuğun seller nedeniyle yok olduğunu açıkladı. Tarım ambarı Sind ve Pencap ovaları büyük oranda sular altında kalırken, ekili alanlarda ne kadar mahsulün sular altında kaldığı tespit edilemiyor. Sellerin en son ulaştığı güneydeki Sind eyaletinin Başbakanı Sayid Kaim Ali Şah, eyalette 3.5 milyon kişinin sellerden etkilendiğini, ilk belirlemelere göre 35 milyar rupi (625 milyon TL) tutarında zarar oluştuğunu, bu rakama tarım arazilerindeki zararın dahil edilmediğini söylüyor. Pakistan için hayati öneme sahip tarım sektöründe milyarca dolarlık maddi kayıp bekleniyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi sözcüsü Maurizio Giuliano, "Henüz tarım ve hayvancılıktaki maddi kaybı kestirmek çok zor ama milyarlarca dolarlık tarımsal kayıp olacağını düşünüyorum" diyor.

Taliban'la bir tutup yardımı kesiyorlar 
Hükümetin krizle başa çıkamadığı itirafı Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari üzerindeki baskıların yoğunlaşmasına yol açıyor. Oluşan boşluğu da direniş gruplarının doldurduğu ve kendi yardım faaliyetlerini organize ettikleri kaydediliyor. Sellerin en etkili olduğu kesimlerden Kuzeybatı Sınır Eyaleti'nde büyük bir tabanı olan Pakistan Talibanı, hükümete yabancı ülkelerin yardımlarını geri çevirme çağrısı yaptı ve halka 20 milyon dolarlık (yaklaşık 30 milyon TL) yardım yapacaklarını duyurdu.

Haiti için toplananın yanında hiç!
Almanya'dan çeşitli yardım kuruluşları da bağışların azlığını, ülkenin kötü imajına bağlıyor. Welthungerhilfe'den Patricia Summa ve Care'den Sandra Bulling, Almanların Pakistan'ı genelde terör ve şiddetle bağdaştırdığını, bu nedenle bağış yapmada çekingen davrandığını belirtiyor. Aktion Deutschland Hilft'ten Birte Steigert ise şu ana kadar 10 kuruluşa toplam 146 bin 500 avro bağış yapıldığını, Haiti'deki deprem içinse aynı süre içinde 8.2 milyon avro toplandığını anlatıyor. UNICEF ve Help gibi uluslararası yardım kuruluşlarının da sözlerini doğruladığı Steigert, Pakistan'ın Taliban'la bağdaştırıldığını söylüyor. Medyanın da büyük etkisi olduğunu kaydeden Steigert, Haiti'deki depremden sonra çok sayıda görüntünün televizyonlarda yer aldığını, Pakistan'da sel sonrası görüntülerinse ekrana gelmediğini anlatıyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum