1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Talibanı Türbe Saldırısını Kınadı
Pakistan Talibanı Türbe Saldırısını Kınadı

Pakistan Talibanı Türbe Saldırısını Kınadı

Tehrik-i Taliban, Lahor kentinde 42 kişinin öldüğü türbe ve camiye düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini açıkladı ve saldırıyı kınadı.

03 Temmuz 2010 Cumartesi 11:59A+A-

Tehrik-i Taliban: Türbe Saldırısı Yabancı Gizli Örgütlerin İşi

Pakistan'daki bir haber ajansı bürosunu arayan Tehrik-i Taliban sözcüsü Azam Tarık, Data Darbar türbesine düzenlenen saldırının arkasında Taliban örgütünün bulunmadığını belirterek, saldırının yabancı gizli örgütler tarafından komplo amacıyla düzenlendiğini iddia etti.

Tehrik-i Taliban'ın halka açık yerlerde saldırı düzenlemediğini kaydeden Tarık, "Vahşice işlenen saldırıyı kınıyoruz. Pakistan Talibanı askerleri, polisleri ve güvenlik güçlerini kendisine açık hedef olarak belirlemiştir." dedi.

Bu arada Lahor kenti mülki amiri Kusro Perviz Bahtiyar, saldırıyı düzenleyen kişilerin kimliklerini belirlediklerini, soruşturmanın devam ettiğini, saldırıyı henüz kimsenin üstlenmediğini söyledi.

Lahor'da, 15 bin kadar Müslümanın ibadet için bulunduğu ve içinde bir türbe olan camiye önceki gece düzenlenen saldırıda 42 kişi ölmüş, 40'ı ağır 175 kişi yaralanmıştı. Lahor kentinde Mayıs sonunda da Ahmedi tarikatı mensuplarınca kullanılan iki camiye cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı ve bombalı saldırıda 82 kişi ölmüş, 108 kişi yaralanmıştı.

Pakistan'da son bir yılda camilere düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum