1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Karaçi’de Etnik Çatışma: 19 Ölü
Pakistan Karaçi’de Etnik Çatışma: 19 Ölü

Pakistan Karaçi’de Etnik Çatışma: 19 Ölü

Pakistan’ın güneyindeki metropol kent Karaçi’de etnik ve siyasi nedenli şiddet olaylarında 19 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

18 Ekim 2010 Pazartesi 00:45A+A-

 

Pakistan televizyonlarının haberine göre, kentin çeşitli bölgelerinde önceki sabah başlayan, halen devam eden olaylarda 19 kişi silahla vurularak öldürüldü, onlarca kişi yaralandı.

Geo News televizyonuna konuşan polis yetkilisi, dünden beri özel bir televizyon kanalı ile bir halk otobüsü ve çok sayıda aracın kimliği belirlenemeyen saldırganlarca ateşe verildiğini söyledi. Kentin büyük kısmında iş yerlerinin kapalı tutulduğunu ve insanların sokağa çıkmaya korktuğunu belirten polis, güvenlik güçlerinin devriye görevi yaptığını belirtti.  Olaylara, Karaçi ve çevresinde önceki gün başlayan, dün de devam eden eyalet meclis üyeliği seçimleri nedeniyle siyasi partiler arasındaki rekabetin neden olduğu ifade ediliyor. 20 milyondan fazla kişinin yaşadığı Karaçi'de yıl başından beri tırmanan şiddet olaylarında 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. Pakistan'ın ekonomik başkenti Karaçi'de siyasi, etnik ve mezhep kökenli şiddet olaylarında her yıl yüzlerce kişi ölüyor. Kentin varoşlarında koloniler halinde yaşayan Hindistan göçmenleri, Peştunlar ve yerli Sindiler arasında uzun yıllar öncesine dayanan düşmanlık ve kan davaları bulunuyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT