1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı
Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı

Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı

Sel bölgelerinde etkilenen toplam 960 bin hamile ve emzikli bayan bulunuyor. Ve doğması beklenen çocukların yarısı hayati tehlike altında... HAMAS da yardım çağrısında bulundu...

24 Ağustos 2010 Salı 15:31A+A-

Pakistan'da yaşanan sel felaketinin yaraları sarılmadan, yeni sel korkusuyla bazı bölgelerde evler boşaltılıyor. Pakistan İHH görevlisi Nalan Dal, yaşanan son durumu anlatırken çarpıcı rakamlar verdi. 600 bin ton tohumluk buğday sel sularında gitti. 7 bin 820 okul zarar gördü. 4 bin 935 okul geçici kamp olarak kullanılıyor. Sel bölgesinde 960 bin hamile ve emzikli bayan bulunuyor.

Son yüzyılın en büyük felaketinin yaşandığı Pakistan'da sel suları çekilmeden, geniş bir bölgeyi etkileyecek ikinci bir selin gelmesi bekleniyor. Selin ikinci defa gelmesi beklenen bölgelerde insanlar evlerinden uzaklaştırılıyor. Shahdadkot, Jamshoro, Matiari, Thatta ve Haydarabad şehirleri ve etrafındaki köyler yeni bir sel riski ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Önümüzdeki hafta boyunca Pakistan'ın bazı bölgelerinde Muson yağmurlarının yeniden etkili olması bekleniyor.

Uluslararası yardımın yetersiz kaldığı Pakistan'da yaşanan sel felaketinin boyutları her geçen gün artıyor. Pakistan'da çoğu çocuk 56 kişi salgın hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Sel felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren kardeş Pakistan halkına yardım ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını arttırarak devam ediyor. Sel bölgelerinde yoğun çalışmalar yapan İHH ekipleri, Kyher Pakhtunkhwa ve Pencap eyaletlerinde 5 bin kişiye sıcak yemek dağıtımına devam ediyor. Ayrıca Haripur eyaletinde bulunan dikiş atölyesinde günlük 200 kişi için giysi dikiliyor ve dağıtımı yapılıyor. Bölgede gıda, battaniye ve ayakkabı dağıtımları da devam ediyor.

Sel bölgelerine helikopterle ulaşılacak

Selden etkilenen bazı bölgelere sel suları çekilmediği için hala ulaşılamıyor. İHH ekipleri ulaşılamayan bölgelere helikopter ile giderek gıda dağıtımı yapacak. Kargo uçağının hazırlıkları ise bütün hızı ile devam ediyor.

Bölgedeki İHH görevlisi Nalan Dal, sel sularının ülkenin kuzey bölgelerine yönelmesi sonucunda Pencap bölgesinde ikinci bir ofis açtıklarını belirtti. Pakistan'da hayatın gittikçe zorlaştığını ifade eden Dal, yeni sel korkusu ile insanların evlerini terk etmeye devam ettiğini söyledi. Dal, sadece Shahdadkot bölgesinden 100 bin kişinin evlerini terk ettiğini belirtti.

600 bin ton tohumluk buğday sel suları altında kaldı

Selin geçtiği bölgelerde sadece evlerin hasar görmediğini dile getiren Nalan Dal şunları söyledi: "Sel sularının geçtiği yerlerde sadece evler etkilenmiyor, tarım arazileri sular altında kalırken, hayvanlar da telef oluyor. 3,5 milyon hektarlık tarım alanının zarar gördüğü tahmin ediliyor. Bu doğal olarak Pakistan'ın bütün tarım sürecini etkilemiş oldu. Önümüzdeki ürün mevsimlerinde de bu arazilerden faydalanılamayacak. Depolarda bulunan yaklaşık 600 bin ton tohumluk buğday sel ile yok oldu.

Okullar kamp olarak kullanılıyor

Pencap, Sind, Balochistan, Khyber Pakhtunkhwa, Gilgit-Baltistan ve Azad Keşmir'e yaklaşık 7 bin 820 okul kısmen veya tamamen zarar gördü. Bunun yanı sıra 4 bin 935 okul geçici kamp olarak kullanılıyor.

20 milyon insan salgın hastalıkla karşı karşıya

Bölgede sağlık çalışmaları da sıkıntılı bir şekilde devam ediliyor. Ulaşılamayan bölgelerden sağlık sorunlarından dolayı ölüm haberleri geliyor. 20 milyon insan salgın hastalıklarıyla karşı karşıya. Şu ana kadar yalnızca 1.5 milyon kişi sağlık taramasından geçirildi.

960 bin hamiye ve emzikli bayan bulunuyor

Sel bölgelerinde etkilenen toplam 960 bin hamile ve emzikli bayan bulunuyor. Ve doğması beklenen çocukların yarısı hayati tehlike altında.

İHH ANKARA'DAN "PAKİSTAN ACİL YARDIM" ÇAĞRISI

Pakistan'da yaşanan sel felaketinden tahminen 14.5 milyon kişi etkilenmiş ve bu rakamın yaklaşık 6.5 milyonu acil yardıma muhtaç yaşam mücadelesi vermektedir. Sel felaketinin beraberinde getirdiği; yiyecek, barınma, temiz içme suyu, alt yapı ve hijyen eksikliği ülkede giderek büyüyen bir sıkıtı haline gelmektedir. Bölgede baş gösteren salgın hastalıklardan korunmak için gereken ilaç ve tedaviye yönelik tıbbi malzeme eksikliklerinin giderilmesi elzemdir. Ülkedeki bu sıkıntıların giderilmesi adına öncelikli olarak aşağıdaki insani yardım malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır:

Nakdi Bağışlarınız İçin

0 312 231 72 30

 

Posta Çeki: 525 61 01

Kuveyt Türk: 638000

(IBAN NO: TR25 0020 5000 0006 3800 0000 01)

 

Albaraka Türk: 343753 - 1

(IBAN NO: TR72 0020 3000 0034 3753 0000 01)

NOT: Açıklama olarak "Pakistan Acil Yardım" notu eklenmeli

 

 

Ayni Bağışlarınız İçin

İrtibat: 0312 231 72 30

 

AYNİ BAĞIŞ ACİL İHTİYAÇ LİSTESİ

 

Gıda Malzemeleri:

1. Çocuklu aileler için süt (Uzun Ömürlü Paket Süt)

2. Hurma

3. Besin değeri yüksek bisküvi

4. İçerisinde Çay, Şeker, Süt Tozu, Bitkisel Yağ, Kuru Gıda ve Baharat

 

Gıda Dışı Malzemeler:

1. Su Soğutucu

2. Pişirme Aletleri

3. Çocuk Ayakkabısı

4. Cibinlik

5. Battaniye

6. Yatak Örtüsü

7. Yer Döşeği

8. Çadır

9. Branda

 

Kişisel Hijyen Kitleri:

1. Sabun

2. El Bezi

3. Diş Macunu

4. Kadın Pedi

5.Çocuk bezi

6.Çamaşır Deterjanı/Sabunu

 

Diğer:

1. Ors

2. Sinek Savar

3. İsilik pudrası

4. Çocuklar için pişik kremi

5. Su Arıtma Tabletleri

6. Mum/Kutu Kibrit

7. El feneri

 

Bağışçılardan Talep Edilen Diğer Yardım Malzemeleri: Bot, Çadır, Jenaratör, Su arıtma tesisleri, Su boşaltma pompası, Battaniye, İlaç Koli ebatında Küpürü kesilmemiş, Tıbbi Malzeme, Hijyen Kitleri, Dayanıklı Gıda Malzemesi, Branda…

(Malzemelerin tamamı kullanılmamış ve temiz olmalıdır.)


 

 

HAMAS'tan Pakistan'a yardım çağrısı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Pakistan'a acil ve sürekli yardım için uluslararası seferberlik çağrısında bulunarak, gerekli yardımların bir an önce yerlerine ulaştırılması için çabaların birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Hamas Hareketi, bugün (24 Ağustos Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınlayarak şöyle dedi: "İslami Direniş Hareketi (Hamas) olarak bizler kardeş Pakistan'ın başına gelen sel felaketini, birçok köyün ve kentin altyapısının yıkılmasını, yaklaşık yirmi milyon insanın zarar görmesini, 1600'den fazla kişinin hayatını kaybetmesini ve 12 milyon kişinin evinden olmasını dikkatle ve derin bir üzüntüyle takip ediyoruz."

Hamas Hareketi'nin ve Filistin halkının sıkıntılı günlerinde kardeş Pakistan halkının yanında olduğunu ifade eden Hamas, Allah azze ve celle'den bu mübarek Ramazan ayında Pakistan halkının sıkıntısını gidermesini, başlarına gelen bela ve musibeti kaldırmasını, ölülerine rahmet eylemesini, evlerinden olanlara sığınacak yer nasip etmesini ve Pakistan halkına sabır vermesini diledi.

 

HABERE YORUM KAT