1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı
Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı

Pakistan İçin Acil Yardım Çağrısı

Pakistan’da üç hafta önce etkisini gösteren muson yağmurları ülkede son yüzyılın en büyük felaketinin yaşanmasına sebep oldu. Çaresiz halk, yardım bekliyor.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 16:05A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı, sellerin vurduğu Pakistan'a acil yarım çağrısında bulundu. Bölgeden yeni dönen İHH Başkanvekili Yavuz Dede gerekli yardımın zamanında ulaştırılamaması halinde ülkede açlıktan ve salgın hastalıklardan ölümlerin baş göstereceğini söyledi. Pakistan İstanbul başkonsolosu Dr. Yusuf Cüneyt ise Türkiye halkına seslenerek, "Her zaman olduğu gibi yine yanımızda olun" dedi.

Pakistan'da üç hafta önce etkisini gösteren muson yağmurları ülkede son yüzyılın en büyük felaketinin yaşanmasına sebep oldu. Yağışlar sonrasında meydana gelen sel afetinde bin 600 kişi hayatını kaybederken yüz binlerce insan evinden oldu. 

Pakistan'a yapılacak yardımlarını organize etmek için İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Fatih'teki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Pakistan'dan yeni dönen İHH Başkanvekili Yavuz Dede ve Pakistan İstanbul Başkonsolosu Dr. Yusuf Cüneyt katıldı.

Yavuz Dede yaptığı konuşmada Pakistan'ın yüzde 70'inin sel suları altında kaldığını söylerken sel felaketinden 40 milyona yakın insanın etkilendiğini dile getirdi. Hala ulaşılamayan bölgeler olduğuna dikkat çeken Dede, asıl bilançonun sel sularının çekilmesinden sonra ortaya çıkacağını söyledi.

İHH Pakistan'a kargo uçağı gönderecek

İHH olarak sel afetinin 3. gününde yardım çalışmaları için bölgeye ulaştıklarını belirten Dede, öncelikli olarak insanlara sıcak yemek verildiğini ve gıda kumanyası dağıtıldığını belirtti.

Dede, Pakistan'a yardım için bir kargo uçağı organize ettiklerini, uçağın birkaç içerisinde yola çıkacağını belirtti ve ekledi: "Uçağımızın biran önce yola çıkması için malzeme eksikliğinin tamamlanması gerekiyor. Bunun için hayırsever iş adamlarımızdan destek bekliyoruz."

Bölgede öncelikli olarak temiz su, gıda, ilaç ve giysi malzemelerine ihtiyaç olduğunu ifade eden Yavuz Dede sözlerine şu şekilde devam etti: ''Şu anda sel felaketinden ölenlerin sayısı bin 600 olarak gösteriliyor ancak bölgeye gerekli yardımlar ulaştırılmazsa açlık ve hastalık sebebiyle ölümler başlayacak. Halkın önemli geçim kaynağı olan tarım alanları sel suları altında kaldı.

Asıl sorun sel sularının çekilmesinden sonra başlayacak. Çok acil bir şekilde bölgeye gıda, temiz su, ilaç gibi temel ihtiyaç malzemesi ulaştırılması gerekiyor. Selin hemen ardından bölgeye 100 bin dolarlık yardım yaptık. Ancak yeterli değil halkımızın desteği ile daha fazla kişiye ulaşmamız lazım.''

Pakistan Başkonsolosu çarpıcı rakamlar verdi

Yavuz Dede'nin ardından bir konuşma yapan Pakistan Başkonsolosu Dr.Yusuf Cüneyt, sözlerine Türkiye halkına teşekkür ederek başladı. Türkiye ve Pakistan'ın birbirini çok iyi anlayan iki kardeş ülke olduğunu söyleyen Cüneyt, yaraları sarmak için Türkiye halkının desteğini istedi. Pakistan'da yaşanan sel felaketinin son yüzyılın en büyük afeti olduğunu dile getiren Cüneyt,  ülkede henüz asıl zararın belirlenemediğine dikkat çekti.

Cüneyt, sel sularının çekilmesinin ardından her şeyin netlik kazanacağını dile getirdi.

Pakistan'da karayolları ve demir yollarının zarar görmesi sonucunda pek çok bölgeye ulaşamadıklarını dile getiren Başkonsolos Yusuf Cüneyt, enerji kaynaklarının ve yiyecek stoklarının da sel suları altında kaldığını ifade etti. Başkonsolos Yusuf Cüneyt yaklaşık olarak 10-12 milyar dolarlık bir kayıp olduğunu söylerken bu rakamın daha da yükselmesinden korktuklarını söyledi. Selden 30 milyon insanın etkilendiğini belirten Cüneyt, 1 milyon evin sular altında kaldığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT