1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Husi Karşıtı Koalisyona Katılıyor
Pakistan Husi Karşıtı Koalisyona Katılıyor

Pakistan Husi Karşıtı Koalisyona Katılıyor

Pakistan, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'de Husilere karşı kurulan koalisyona katılıyor. Üst düzey bir yetkili, operasyona destek için askeri güç göndereceklerini söyledi.

30 Mart 2015 Pazartesi 23:43A+A-

Pakistan hükümetinin üst düzey bir yetkilisi, ülkesinin Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Husi karşıtı koalisyonun Yemen’de sürdürdüğü ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonuna destek vermek üzere Suudi Arabistan'a askeri güç göndereceğini söyledi.

Reuters’e konuşan yetkili, “Biz Suudi Arabistan’a Yemen’deki isyancılara karşı başlattığı operasyonda destek vermek konusunda taahhütlüyüz. Koalisyona katılacağız” dedi.

Körfez ülkelerinin en önemlilerinden Suudi Arabistan’ın stratejik müttefiki Pakistan, daha önce Husi karşıtı koalisyonu siyasi olarak desteklediğini açıklamış ama asker gönderme konusunda kararsızdı. 

Pazar günü Pakistan ve Suudi Arabistan ordularının arasında 'Samsam 5' adı altında ortak askeri tatbikat başlamıştı.

Suudi Arabistan'ın güney batısında yer alan Meydan Şerm dağlık bölgesinde düzenlenen ortak askeri tatbikat, iki ordunun dağ bölgelerinde savaş tekniğini ve yeteneğini artırmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" Operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri, dün başlayan Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri ile Pakistan Özel Kuvvetlerinin katıldığı 'Samsam 5' tatbikatının karşılıklı tecrübelerden faydalanmayı da hedeflediğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT