1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Özgür Eğitim-Sen: İdeolojik Despotizme Hayır!
Özgür Eğitim-Sen: İdeolojik Despotizme Hayır!

Özgür Eğitim-Sen: İdeolojik Despotizme Hayır!

Özgür Eğitim-Sen İstanbul Temsilcisi Ali Öner bir basın açıklaması yaparak Ece Nur Özel’in eğitim gördüğü sınıftan atılmasını protesto etti.

26 Ekim 2010 Salı 16:36A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

İDEOLOJİK DESPOTİZME HAYIR!

Son dönemde Üniversitelerde başörtüsüne özgürlük üzerine yapılan tartışmalar olumlu bir havada seyrederken, medyaya yansıyan "başörtüsü ilköğretime indi" başlıkları farklı bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Önce Hüseyin Çelik, arkasında Milli eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun provokasyon açıklamaları geldi. Bundan güç alan Meclis İnsan Hakları Komisyonu başkanından akla ziyan bir açıklama geldi; ""Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alırsa çocuk aileden alınır. Bu yetkiler devletin elindedir..." Açıklama tehdidi hatırlatmakta ve jakoben devletten şikayetçi iktidar partisinin hem de insan haklarından sorumlu bir vekilinden gelmesi ise daha da manidardır.

Bu konuda sivil toplum kuruluşlarından ses çıkmaması ise üzerinde düşünülmesi kaçınılmaz görünmektedir. Özellikle İslami kesime ait güçlü bir sesin çıkmaması ise manidardır. Kimsenin başkasının yaşamındaki tercihleri üzerinde yorum yapma, söz söyleme hakkı yoktur. Devlet bireylerin inançlarını yaşamasını yasaklamak, suçlamakla mükellef değildir. Devlet tüm mekanizmalarıyla hangi yaşta olursa olsun, inançlarını yaşamak isteyenlerin kolayca bunu yerine getirmesindeki engelleri ortadan kaldırmakla yükümlüdür.

Bir taraftan çocukları sekiz yıllık bir zorunlu eğitime tabi tutacaksınız, diğer taraftan ise onlara kendi ideolojini dayatacaksınız. Oysa devletin ideolojisi olmaz. Devlet tüm vatandaşlarına eşit mesafede olmak zorundadır. Devlet vatandaşını provokasyonla suçlayamaz. Eğer suçluyorsa bu bir devlet değil, despot ve dayatmacı anti demokratik ve sivil militarist bir yapıdır. Bu yapılanlara bakılırsa iktidar bir taraftan özgürlüklerden bahsederken diğer taraftan kendi özgürlük anlayışı çerçevesine girmeyenleri ötekileştirmektedir.

Biz özgür eğitim sen İstanbul temsilciliği olarak; bu tür yaklaşımları kınıyoruz. Başta Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Meclis İnsan Hakları Başkanı Zafer Üskül'ü bu yaklaşımlarından ötürü kınıyor. İnsanların inançları üzerinde gölge ve baskılarını çekmeleri gerektiğini söylüyoruz.

Bugün basına malzeme haline gelen bu çocukların, yaklaşık bir buçuk yıldır verdikleri mücadelelerin görmezden gelmelerini ise esefle karşılıyoruz.

Sendika tüzüğümüzde de belirttiğimiz gibi; İnsan haklarının hiçbir gerekçeyle ihlal edilemeyeceğine, İnsanların sahip olduğu onurun, inancın, kimliğin, değerlerin ve hayat tarzlarının hiçbir irade, ideoloji ya da otorite tarafından yok sayılamayacağını, baskı altına alınamayacağını, Herkes için adalet ve özgürlük ilkesine tutarlı bir şekilde bağlı olan sendika; herkesin hak ve özgürlüklerini eşit ve ayrımsız bir biçimde savunmaktadır.

 Bu nedenle  bireysel özgürlükler pazarlık konusu olamaz ve onu provokasyonla  suçlamak kimsenin haddi değildir. "tepeden dönüştürmeci" yaklaşımından dolayı Zafer Üskül derhal Ak Partiden ihraç edilmelidir. Devletin belli yerlerine gelen ve kraldan çok kralcı kesilenlerin haddini bilmesi gerektiğini ve insan onurunun her şeyin üstünde olduğunu belirtiriz.

ECE NUR'A YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ!

Ece Nur'un babası Murat Özel'den aldığımız bilgiye göre, sabah saat on sıralarında Ece Nur'un sınıfına giren müfettiş, Ece Nur'u zorla sınıftan çıkardı. Murat Özel, "kızım her gün olduğu gibi bugün de sürgün olarak gönderildiği okuluna başörtülü olarak gitti. Kızımın sınıftan zorla çıkarıldığına dair telefon geldi. Hemen okula gittim. Gittiğimde kızım ağlıyordu. Müfettişin başını açmaya çalıştığını buna izin vermeyince sınıftan zorla çıkarıldığını söyledi. Çok korkmuştu. Müfettişe buna hakkının olmadığını söyleyince aynı saldırganlıkla bana sözleriyle saldırdı. Provakasyon yapmak için geldiği açıktı.  'Ne hakkı ulan, ne hakkı...' diyerek bana tehditler savurdu. 'Kim kim olduğumu biliyor musun" cümlesini tekrarlayarak üzerime yürüdü."şeklinde konuştu.

Bu olaya Hüseyin Çelik, Zafer Üskül ve Nimet Çubukçunun yaptığı açıklamalar sebebiyet vermiştir. Artık okullarda çocuklar devlet görevlilerinin fiili saldırısına maruz kalmaktadır. İktidar bu saldırının müsebbibi olarak hesap vermelidir.

Ali ÖNER

Özgür Eğitim Sen İstanbul Temsilcisi

HABERE YORUM KAT

2 Yorum