1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Özgür-Der: Gözaltı Keyfiliğine Son Verilsin!
Özgür-Der: Gözaltı Keyfiliğine Son Verilsin!

Özgür-Der: Gözaltı Keyfiliğine Son Verilsin!

İslami çalışmalar yürüten şahıslara ve çevrelere karşı gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama furyası hız kesmeden sürüyor.

17 Temmuz 2010 Cumartesi 12:36A+A-

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya el-Kaide isnadıyla gerçekleştirilen yeni gözaltıları kınadı. Keyfi bir biçimde insanların en temel haklarının somut hiçbir isnat olmaksızın gasp edilmesinin ve toplum nezdinde "suçlu" ilan edilmelerinin yaşadığımız ülkenin hukuk devleti olma iddiasını boşa çıkarttığını belirten Kaya, gözaltına alınan kardeşlerimizin derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

GÖZALTI KEYFİLİĞİNE SON VERİLSİN!

17 Temmuz 2010

El-Kaide örgütü ile irtibatlı olmak isnadıyla İslami çalışmalar yürüten şahıslara ve çevrelere karşı gerçekleştirilen gözaltına alma ve tutuklama furyası hız kesmeden sürmekte. Bu muğlâk kapsamlı ve keyfi operasyonlarda son olarak Adana, Antalya, Çanakkale ve İstanbul'da çok sayıda kişi hedef alınmış görünüyor. Dün itibariyle 30'dan fazla kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan bu operasyonlarda kimin somut anlamda neyle suçlandığı yine belirsizliğini koruyor.

Aralarında Adana'da yayın yapmakta olan Sütun Haber dergisinin yöneticilerinin de bulunduğu pek çok Müslümanı somut, ciddi, inandırıcı hiçbir gerekçe olmaksızın gözaltına alan güvenlik güçleri aslında bu eylemleriyle ortamı tam manasıyla güvensiz kılmaktadırlar.

Bu derece kolay ve keyfi bir biçimde insanların en temel haklarının somut hiçbir isnat olmaksızın gasp edilmesi ve toplum nezdinde "suçlu" ilan edilmeleri şüphesiz yaşadığımız ülkenin hukuk devleti olma iddiasını boşa çıkartan bir durumdur. Çevrelerinde İslami kimlikleriyle tanınan ve yasal zeminde faaliyet gösteren insanların "terörize" edilmelerine yönelik bu operasyonları kınıyor, hiçbir belge ve bulgu olmaksızın sadece şüphe üzerine gözaltına alınan kardeşlerimizin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

ÖZGÜR-DER

HABERE YORUM KAT

2 Yorum