1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Özgür-Der Batman'da Gündem Değerlendirildi
Özgür-Der Batman'da Gündem Değerlendirildi

Özgür-Der Batman'da Gündem Değerlendirildi

Özgür-Der Batman şubesinin haftalık seminer programı kapsamında bu hafta "Gündem Değerlendirmesi" başlığıyla seminer düzenlendi.

09 Mart 2015 Pazartesi 00:46A+A-

Özgür-Der Batman şubesinin haftalık seminer programı kapsamında bu hafta "Gündem Değerlendirmesi" başlığıyla seminer düzenlendi. Gündem Değerlendirmesini Mehmet Şirin ORUÇ sundu.

Hürriyet Özgür Der de gerçekleştirilen seminerde M. Şirin ORUÇ değerlendirmeye aldığı gündem başlıklarını belirttikten sonra sunumuna başladı.

ABD’de Müslüman üç gencin şehit edilmesi olayında ABD ve Batı kamuoyu sessiz kalarak adeta katliamı görmezden geldiler. Katledilenler Müslümanlar olunca görmezden geliniyor. Daha önce Fransa da gerçekleşen Dergi baskınındaki ölümlerden dolayı nerdeyse dünya devletlerinin başkanlarını bir araya getirerek Müslümanlara gözdağı vermeye çalışanlar bu cinayet karşısında sessiz kalmışlardır. Barakat ailesinin bu cinayetler karşısındaki vakur duruşları ibretlik mesajlar içeriyordu. Rabbim şehadetlerini kabul etsin.

Türkiye medyasında günlerce gündemde kalan Özgecan ASLAN cinayeti bir vahşetken bu cinayete dikkat çekmek isteyen kimi çevreler yeni algılar oluşturma peşindeydiler. Cinayeti doğuran doğrudan ve dolaylı sebeplere kör sağır kalanlar çevreler adeta eylem ve demeçleri ile yeni cinayetlere davetiye çıkarmaya çalıştılar. ASLAN ailesi çocuklarının katledilme olayında gösterdikleri tavır bu çevreleri eli boş çevirdi. TV programları, reklam şirketleri, manevi boşluğu doldurmaktan yoksun eğitim sistemi toplum içinde yeni cinayetlerin işlenmesine zemin hazırlamaktadır.

Mecliste görüşülen İç Güvenlik Paketi de değerlendirildi. Pakette kolluk kuvvetlerine verilen yetkilerin suiistimale açık yetkilerdir ve bundan endişe duymaktayız. Yargı kararlarından bağımsız yetkileri, gözaltı ve tutukluluk sürelerini doğru bulmuyoruz. Cana ve mala zarar veren her türlü araç tehlikelidir ve bu araçların kullanılma yerine ve niyetine göre değerlendirilmesi önemlidir. Toplumun ahlaki yapısını bozan ve ahlaksal çöküntü yaratan her zararlı madde suç sayılmalıdır ve verilecek cezalar caydırıcı olmalıdır. 

Çözüm sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. PKK nin silah bırakma kararı çok önemli bir adımdır. Ülkeye huzur getirecek olan barışın sağlanması ve silahların susmasına karşılık devletin gasp edilmiş hakların iadesi konusunda üzerine düşeni yapması lazımdır. Özellikle AK Parti ve HDP nin ortak basın açıklamasında belirtilen maddelerin çözüme kavuşması için topun hükümette olduğu belirtildi. Kimilerinin silah bırakma çağrısını hazmedemediği de gözlerden kaçmadığı ifade edildi.

Necmettin Erbakan Vakfının, İran eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ı davet etmesi başlı başına bir sorun iken bu daveti protesto eden gençlerin linç edilmeye çalışılması ise kabul edilemez bir durumdur.

Türkiye’de 28 Şubat yargı kararları sonucunda cezaevlerinde tutuklu olan Müslümanların yeniden yargılanması için birçok ilde gerçekleştirilen eylemlerin periyotlar halinde devam etmesi gerekir. Bu kardeşlerimizin özgür kalması içinde hükümetin üzerine düşeni yapması gerekir. Adeta içerde unutulan kardeşlerimizin yeniden yargılanmaları için tüm yasal engeller kaldırılmalıdır. Yeniden yargılanmanın önü açıldıktan sonra kardeşlerimizden nicelerinin ne kadar komik sebeplerden dolayı tutuklu kaldıkları da anlaşılacaktır.

Gündeme ait diğer olayları da kısaca değerlendirdikten sonra seminer son buldu.

img_20150307_194337-(2).jpg

HABERE YORUM KAT