1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özgecan'ın Katil Zanlılarına Avukat Yok
Özgecan'ın Katil Zanlılarına Avukat Yok

Özgecan'ın Katil Zanlılarına Avukat Yok

Mersin Baro Başkanı Antmen, Özgecan'ın ailesine dava sürecinde destek vereceklerini belirterek, "Mersin Barosu'nun 1600 avukatı bu caninin yanında olmak istemediklerini beyan etti" dedi.

15 Şubat 2015 Pazar 16:04A+A-

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Tarsus'ta öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesine dava sürecinde destek vereceklerini belirtti.

Antmen, taziye evinde yaptığı açıklamada, toplumda kadına karşı artan şiddetin "en vahşi ve acımasızların biriyle" karşı karşıya olduklarını söyledi.

Mersin ve Tarsus'un bunu hak etmediğini, böyle bir caniliği bu şehirde görmekten utanç duyduklarını belirten Antmen, "Zanlılar, Tarsus İlçe Jandarma Komutanlığının yoğun çabası ve hassasiyetiyle yakalandı. Tarsus ve Mersin'deki avukatlarımızın yoğun talepleri üzerine biz de avukat arkadaşlarımızın yanında durduk ve bu zanlılara avukat tayin etmedik" dedi.

Ceza Muhakemesi Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince herkesin avukatla temsil hakkı bulunduğunu anımsatan Antmen, şöyle konuştu:

"Bunu da biliyoruz ama hiçbir avukatımız buna kendi rızasıyla gönüllü olmadı. Mersin Barosu'nun bin 600 avukatı, rızalarıyla böyle bir caninin yanında olmak istemediğini beyan etti. Bugün de burada acılı aile, Mersin Barosu'na başvurarak müdafiliklerini yapmamızı istedi. Biz de baro olarak avukatlık kanunun verdiği yetkiyle Tarsus ilçe temsilcimizi, kadın hakları merkezi başkanımızı ve bir kaç kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Mersin Barosu'nun tüm avukatları sonuna kadar ailenin yanında olacak. Zanlı adliyeye çıkarılınca o andan itibaren adliyedeyiz ve ailenin haklarını sonuna kadar savunacağız. Bu canilerin hak ettikleri cezayı en ağır şekilde almaları için Mersin Barosu olarak elimizden geleni yapacağız."

Bize büyük acı veriyor

Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi'nin (TOK) Başkanı Nafiz Kızılyaka, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin camialarını derinden üzdüğünü belirterek, "Şoför olarak çalışan, üyemiz dahi olmayan birinin, bir arkadaşımızın işi icabı arabasını 2-3 günlüğüne verdiği bir kişi tarafından böyle bir olayın yaşanması bize çok büyük acı veriyor" dedi.

Yurt genelinde tepkiler sürüyor

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, yurt genelinde protesto edildi.

Edirne Saraçlar Caddesi'nde toplanan bir grup kadın, "Kadın cinayetlerine dur de", "Kadın katliamına hayır" yazılı pankart açtı, slogan attı.

Balıkesir'de TÜİK önünde toplanarak Alihikmet Paşa Meydanı'na yürüyen platform üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi.

Grup adına burada konuşan Sevinç Avcı, kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için alanlarda olduklarını belirterek, "Türkiye’de kadın cinayetleri sistemli bir şekilde sürmektedir. Balıkesir Kadın Platformu olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan’ı vahşice katleden canilerden ve bu cinayetleri önlemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var. Çocuklarımızın çığlıklarına kulaklarını tıkayan erkek adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi Üyesi bir gurup kadın,  Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplandı.

Bir çöp kovası ve onlarca mum yakılarak, yerlere de Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepki içeren, "Özgecan Aslan İsyanımızdır", "Yasta Değil, İsyandayız"  şeklinde yazılar yazan kadınlar, toplumda kadına şiddete de sessiz bir tepki gösterdi.

Çanakkale'de de Çanakkale Kadın Platformunca İskele Meydanı'nda düzenlenen protestoya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, çeşitli sivil toplum kuruluşu ile siyasi partilere üye kadın ve erkekler katıldı.

Sivas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, "Hepimiz Özgeyiz, Özgecanız", "Kadına uzanan eller kırılsın" ve "Kadına şiddete hayır" sloganları atarak Atatürk Anıtı'na yürüdü. Burada grup adına konuşan Sivas 58 Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Asuman Tuz, Özgecan Aslan'ı öldürenleri şiddetle kınadıklarını söyledi.

Bursa'da çoğunluğu kadınlardan oluşan grup, Özgecan Aslan için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

Ulucami bahçesinde öğle vakti kılınan gıyabi cenaze namazında kadınlar önde, erkekler arkada saf tuttu.

Namazın ardından grup adına açıklama yapan Fatma Çiftçi, "kadınların gece geç vakit bindikleri taksiciden, bindikleri minibüsün son yolcusu olmaları halinde minibüs şoföründen, tenha bir yolda karşılaştıkları erkeklerden, arkalarından gelen ayak sesinden tedirgin hale geldiğini" söyledi.  

Malatya'da İnönü Caddesi'nde toplanan grup, slogan atarak Postane Meydanı'na kadar yürüdü. Çoğunluğu kadınlardan oluşan grup, Özgecan Aslan'ın fotoğrafı önünde mum yakarak slogan attı.

Tokat'ta ise Niksar Yolu Kavşağı'nda toplanan grup, "Özge'ye kalkan eller kırılsın", "Kadın, yaşam, özgürlük" ve "Kadınlar burada, erkekler nerede?" sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup adına konuşan Merve Şahindere, Özgecan Aslan'ın canice öldürülmesinin ilk olmadığını, son da olmayacağını söyledi.

Erzincan'da ise bazı siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Kur'an-ı Kerim ve dua okunmasının ardından grup adına basın açıklaması yapan Nuray Aydemir, "Biz bu dünyaya tecavüz edilmek, öldürülmek ya da şiddet görmek için gelmedik, biz kadın olmak için, kadın gibi yaşayabilmek için geldik" dedi.

Mersin'de Otobüs Terminali önünde toplanan grup, "Mersin uyuma, Özgecan'a sahip çık", "Susma, sustukça sıra sana gelecek" sloganları atarak yürüyüşe geçti. Evlerinin balkonlarına çıkanlar, gruba destek verdi.

Özgecan'ın evinin önüne gelerek, "İdam, idam, idam" şeklinde slogan atan grup üyeleri, taziye çadırında Aslan ailesine başsağlığı diledi.

İstiklal Caddesi'nin Taksim Meydanı girişindeki bir fast food restoranının terasına çıkan ve kendilerini "Anarşist Kadınlar" oluşumu olarak tanıtan 5 kişi, "Katledilen kadınlar ve Özgecan isyanımızdır" yazılı pankart açtı.

Gruptan pankartı kaldırmasını isteyen polis ekipleri, olumsuz yanıt alınca müdahale ederek pankartı kaldırdı. Polis ekipleri, gruptakilerden, eylemi sonlandırarak aşağı inmelerini istedi. Yaklaşık 20 dakika süren ikna çabalarına rağmen eylemi bitirmeyen grup üyeleri gözaltına alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 150 kişilik grup da Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

“Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz”, “Yasta değil, isyandayız”, “Meclis uyuma, Özgecan'ın katillerini yargıla” şeklinde slogan atan gruptakiler, daha sonra İstanbul Caddesi'ndeki AK Parti İlçe Başkanlığı önüne kadar yürüdü. Grup, "Özgecan Aslan için adalet istiyoruz" yazılı pankart taşıdı.

Protestoya, yakınları benzer saldırılarda mağdur olan bazı kadınlar da bu olaylarla ilgili gazete kupürlerini taşıyarak destek verdi.

İzmit Belediye İş Hanı önünde toplanan Kocaeli Kadın Platformu üyeleri ise “Şiddete, tacize artık yeter”, “inadına hayat, inadına sokak” dövizleri taşıyarak yürüyüşe geçti. Çeşitli sloganlar atan 100 kişilik grup, Alemdar Caddesi boyunca yürüyerek Cumhuriyet Parkı’na geldi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Eskişehir'de, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu grup, Yeni Bağlar Mahallesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde toplanarak bir süre slogan attı. Grup adına konuşan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Akçar, faillerin Türk Ceza Kanunu'nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen grup, İsmet İnönü Caddesi üzerinden İstiklal Mahallesi Adalar mevkisine geldi. Yürüyüş sırasında balkonlarına çıkan ve yoldan geçen bazı vatandaşlar da gruba destek verdi.

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Düzce'de de bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerince protesto edildi.

Anıtpark Meydanı'nda toplanan grup adına konuşan Edebiyat Öğretmeni Müzeyyan Özcan, üniversite öğrencisi Aslan'ın canice öldürüldüğünü söyledi. Grup, daha sonra Asar Deresi'ne karanfil bıraktı.

Konya'da ise sosyal medya üzerinden başlatılan organizasyon kapsamında bir araya gelen kalabalık, Mersin'de üniversite öğrencisi Aslan'ın öldürülmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Zafer Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, burada bir süre sloganlar attı. 

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum