1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özbek’ten İtiraf: ‘Söyleyecek Bir Şey Kalmadı!’
Özbek’ten İtiraf: ‘Söyleyecek Bir Şey Kalmadı!’

Özbek’ten İtiraf: ‘Söyleyecek Bir Şey Kalmadı!’

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, referandumda taraf olduklarını itiraf etti ve “Böyle bir sonuç beklemiyorduk. Söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir.” dedi.

14 Eylül 2010 Salı 10:26A+A-

Türkiye'nin geleceğinin oylandığı referandumda resmi olmayan rakamlara göre yüzde 58 'evet', yüzde 42 'hayır' çıkmıştı. Aradaki fark yüzde 16 olarak kayıtlara geçti.

Referandumda 6 milyon oy farkıyla 'Evet' çıkması en çok yüksek yargı üyelerini üzdü. HSYK girişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, referandum sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine yüzde 58'lik bir oranla 'evet' sonucu çıkmasını beklemediklerini söyledi.

Yasal düzenlemenin kendilerini ve hukuk devletini ilgilendirmesi nedeniyle taraf olma durumunda kaldıklarını ifade eden Özbek, bu zaman diliminde çok ağır, zaman zaman çok acımasız bir kampanya dönemi yaşadıklarını savundu. Bu dönemde yapılması gereken neyse onu yapmaya çalıştıklarını ileri süren Özbek, "Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir." ifadelerini kullandı.

Kadir Özbek, referandum süresince ne halka ne de basına gerçek dışı bir şey söylemediklerini iddia etti. Yargıç disiplini içerisinde hareket etmeye çalıştıklarını savundu. Bir gazetecinin "Yeni anayasa uzlaşmayla çıkar mı sizce?" sorusuna, "Geçmişteki uygulamaya bakarsak fazla umutlu olduğumu söyleyemem. O çalışmanın tarafı olup olmayacağımızı şimdiden söyleme imkanımız yok." karşılığını verdi. "Türkiye'yi bundan sonra nasıl günler bekliyor?" sorusu üzerine, "İsterdik ki hukuk devleti ilkesi zedelenmesin, yargı daha bağımsız olsun ama bundan sonra bulunduğumuz bugünkü nokta dünden daha geride bir noktadır." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT