1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÖZBEKİSTAN

  4. Özbek İmam Muhaliflere Ölüm Cezası İstedi
Özbek İmam Muhaliflere Ölüm Cezası İstedi

Özbek İmam Muhaliflere Ölüm Cezası İstedi

Taşkent'te bir imam muhalif Müslümanlar için ölüm cezası istedi.

01 Aralık 2017 Cuma 10:55A+A-

İnternetteki sosyal ağlarda yaptığı tartışmalı konuşmalar ile tanınan Özbekistan'ın başkenti Taşkent’teki Tinchlik (Barış) Cami imamı Shermurod Toghay Hizbut Tahrir gibi grupların üyelerine ölüm cezası verilmesini talep etti.

Ozodlik radyosuna konuşan imam Shermurod Toghay ülkesinde barışı koruma adına böyle teklifi öne sürdüğünü savundu.

İmam-Chibi Taşkent'te bir caminin imamı olan Shermurad Togayh 28 Kasım'da Facebook sayfasında, " İslam ülkelerinde böylelerine ölüm cezası veriliyor. Biz de bu cezayı uygulamalıyız. Dinimize, halkımızın gelişmesine engel olanlara merhamet gösteremeyiz. Bunlar hapishanelerde bedava yatmaya ve yemek yemeye alıştılar. Bunlardan kimseye fayda yoktur” dedi.

Bir gün sonra bu yazıyı sayfasından silen Özbek imam radikal fikirde olanlara ölüm cezası verme talebini şöyle açıkladı:

“Bizde ölüm cezası kaldırıldı, bazı özgürlükleri elde ettik. Ancak aşırılık yanlıları provokasyonlara son vermiyorlar. Dünyadaki olayları görüyoruz. Mısır’da camiye saldırdılar. Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan Trump, araba kullanarak suçsuz insanları öldüren kişinin idam edilmesi gerektiğini söyledi. Ben halkın barışı için böyle bir öneri sundum, kim ne derse der, kararı da hükümetimize bırakıyorum…”

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum