1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Özbek Ailenin İadesi Ölüm Demek
Özbek Ailenin İadesi Ölüm Demek

Özbek Ailenin İadesi Ölüm Demek

Ülkesinde gördüğü baskılardan dolayı Türkiye’ye sığınarak iltica talebinde bulunan Özbek Gaziyev ailesi geri gönderilmek isteniyor.

23 Temmuz 2011 Cumartesi 18:52A+A-

Özbek Gaziyev ailesi ülkesinde gördüğü baskılardan dolayı Türkiye’ye sığınarak iltica talebinde bulundu. Fakat İstanbul Yeşilköy havaalanı polisi tarafından hukuksuz bir şekilde geri gönderilmek isteniyor. Gaziyev ailesinin Özbekistan’a geri gönderilmeleri halinde hayatlarının büyük tehlikeye gireceği ifade ediliyor.

Shavkat Gaziyev ve ailesi İslami inançlarını rahat yaşayamadıkları için Özbekistan’dan kaçarak Kırgızistan üzerinden 21 Temmuz Perşembe günü 07.30 uçağı ile Türkiye’ye gelerek iltica talebinde bulundular. Ancak havaalanı polisi Türkiye ve uluslar arası hukuki metinleri hiçe sayarak Gaziyev ailesini geldikleri Kırgız havayolları uçağı ile geri göndermeye çalışıyor. Polis sınır dışı etmek için parmak izi almak ve imza attırmak istedi. İddiaya göre aile parmak izi verip sınır dışı edilmeyi kabul etmediği için havaalanında bir arbede yaşandı. Ayrıca baba Shavkat Gazıyev ile ailesinin polis tarafından darp edildiği iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Mazlumder gibi kurumların hukuki müracaatlarına rağmen ailenin sınır dışı edilmesi kararı alındı. Geçtiğimiz Perşembe gününden beri yapılan hukuki başvurulara cevap vermeyen emniyet yetkilileri bugün ailenin parmak izini alarak fotoğraflarını çekti. Aile bugün ilk uçakla sınır dışı edilmek isteniyor. Özbekistan’a geri gönderilmeleri halinde ailenin ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalması veya işkence görmesi kuvvetle ihtimal.

Türkiye, Uluslar arası anlaşmalar gereği, iltica talebinde bulunan herkese iltica hakları konusunda gerekli desteği sağlamak zorunda. Buna rağmen İstanbul Havaalanında hukuk dışı bir uygulama yaşanıyor. Bilindiği gibi Özbekistan bütün insan hakları örgütleri tarafından insan hakları ihlalleri konusunda çok kötü bir şöhrete sahiptir.

Özbek aile üyelerinin isimleri şu şekildedir:

Shavkat GAZIYEV Safoevich (28.09.1971)
Feruza GAZIYEVA(16.04.1976)
Durdonahon SAFOEVA Shavkat kızı (23.08.1994)
Mubinahon SAFOEVA Shavkat kızı (29.08.2001)
Ismoil SAFOEV Shavkat oğlu (26.10.2010)

Konu ile ilgili irtibat için

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul İrtibat telefonu: 0212 251 3232

Mazlumder Avukatı Halim Bey: 0532 748 43 48


HAKSÖZ-HABER

 

HABERE YORUM KAT