1. HABERLER

  2. HABER

  3. OYAK "Üniformalı İmtiyazı” Sürsün İstiyorlar
OYAK Üniformalı İmtiyazı” Sürsün İstiyorlar

OYAK "Üniformalı İmtiyazı” Sürsün İstiyorlar

Işık Koşaner’in yaptığı açıklamayla kabul ettiği ses kayıtlarının ikinci bölümünde, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile ilgili olan bölümü, gözlerin yeniden bu ballı kuruma çevrilmesine neden oldu.

29 Ağustos 2011 Pazartesi 01:29A+A-

Genelkurmay eski Başkanı Em. Org. Işık Koşaner’in birbiri ardına internete düşen ses kayıtlarının yankıları sürüyor. Koşaner’in yaptığı açıklamayla kabul ettiği ses kayıtlarının ikinci bölümünde, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile ilgili olan bölümü, gözlerin yeniden bu ballı kuruma çevrilmesine neden oldu.

OYAK, KOŞANER’İN DİLİNDE

Koşaner, ilgili ses kaydında, Oyak’ın vergi vermeye başlaması halinde ceplerinden para çıkacağını söylerken, muhtemel bir vergiden dolayı kesintilerinin yüzde 15 civarında olacağını ifade ediyordu. Aynı ses kaydında; Sayıştay’ın askeri kurumları da denetlemeye başlaması nedeniyle askerlere mali konularda çok dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunan Koşaner, ‘Sayıştay artık devrede’ diyerek daha dikkatli olunmasını istiyor.

DEVLETE VERİLMEYEN VERGİ PAŞALARIN CEBİNE AKIYOR!

Koşaner’in ses kaydında bahsettiği Oyak, bilindiği gibi Ordu Yardımlaşma Kurumu. Yarım asra yakın süredir kamu kaynaklarından azami derecede ve bir asker kurumu hassasiyetiyle faydalanan Oyak, adeta bir eli balda bir eli yağda diye tabir edilebilecek rahatlığın verdiği imkanlarla zamanla holdingleşti ve devlet imkanlarından yararlandıkça yararlandı. Devlete vergi vermeyen Oyak, bu ayrıcalıklı konumun verdiği rahatlıkla kimi zaman yok pahasına devlet kurumlarına kondu, kimi zaman ‘aman yabancıya gitmesin’ denilerek dev kamu ihalelerinin teslim edildiği bir grup oldu.

50 BİN TL’YE ALDILAR 2 MİLYAR 673 MİLYON DOLARA SATTILAR

Oyak’ın holdig haline gelmesinde; devlet imkanlarından yararlanma sürecinde dikkat çeken kilometre taşı niteliğindeki bazı ihalelerin büyük rolü var. Oyak’ın büyümesinde motor görevi gören ballı işlerin başında 2001 yılında 6 batık bankanın Sümerbank bünyesinde birleştirilerek bu kuruma verilmesi geliyor. 2001 yılında 50 bin TL’ye aldığı batık 6 bankanın (Sümerbank, Egebank, Yaşarbank, Yurtbank, Bank Kapital, Ulusal Bank) alt yapısından faydalanarak Oyakbank’ı büyüten Oyak Grubu, 2007 yılında bankasını 2,6 milyar dolarla Hollandalı ING Grubu’na sattı. Hollandalı grup, Oyakbank’ın yüzde 100 hissesini 2 milyar 673 milyon dolara satın almıştı. 1984 yılında kurulan Oyakbank, yaklaşık yüzde 3 pazar payı ile Türk bankacılık sektöründeki en büyük 10 bankadan biri konumundaydı. 5 bin 581 çalışanı, 360 şubesi olan Oyakbank’ın 1.2 milyon bireysel, 10 binin üzerinde de kurumsal müşterisi bulunuyordu. Oyak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Ulusoy, TMSF’den aldıkları 50 bankayla ne kadar ballı bir iş yaptıklarını şu cümlelerle anlatmıştı: "5 bankayı bir araba fiyatına satın aldık. Ve 42 yıllık tarihimizin tamamında elde edemediğimiz kârları 11 ay gibi kısa bir sürede elde ettik."

OYAK’TAN ERDEMİR’E 2 MİLYAR

Oyak Grubu’nun askeri kurum hassasiyetiyle elde ettiği bir başka ballı iş ise Ereğli Demir Çelik Fabrikası (ERDEMİR)’nı satın alması oldu. "Aman yabancıya gitmesin" fısıltısıyla 2005 yılında Oyak’a verilen Erdemir, dünyanın 13’üncü büyük demir-çelik şirketi. Erdemir’in yüzde 46.12’sinin satışı için yapılan ihalede en yüksek teklifi 2 milyar 770 milyon dolarla Oyak vermişti. Oyak, Tüpraş ihalesinde de 4 milyar dolarlık teklif vermişti. Tüpraş’ı Koç Grubu’na kaptıran Oyak’ın Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, daha önce yaptığı açıklamada Tüpraş, Erdemir veya Telekom’dan birini mutlaka almak istediklerini söylemişti.

Erdemir’in 2010 yılının ilk altı ayındaki net kârının 766 milyon TL olduğu düşünüldüğünde Oyak Grubu’nun Erdemir’den ne ölçüde paralar kazandığını görmek mümkün. 2010 yılı ilk altı aylık dönemde Ereğli tesisi, 698 bin tonu soğuk ve 996 bin tonu sıcak mamul olmak üzere, toplam 1 milyon 694 bin ton yassı mamul üretti. İskenderun tesisi ise 827 bin tonu uzun ve 912 bin tonu sıcak mamul olmak üzere, toplam 1 milyon 739 bin ton nihai mamul üretimi gerçekleştirdi.

OYAK GRUBU’NUN YAPMADIĞI İŞ YOK

Demokrat Parti’ye karşı gerçekleştirilen 27 Mayıs darbesinin ardından kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), faaliyet gösterdiği alanların çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Ülkenin tüm askerî birimlerinde irtibat noktası olan, Genelkurmay Başkanlığı ile hukukî ve organik bağı bulunan OYAK şirketlerinde, cam temizlemeden hisse senedi satımına, bisküvi pazarlamaktan kemirgen ve sürüngen avcılığına, bahçıvanlıktan elektrikçiliğe kadar uzanan bir dizi faaliyette bulunuluyor. OYAK’ın sanayi, finans ve hizmet ana dallarında toplam 26 şirketi bulunuyor. "Askerî Holding"in en ilginç çalışma alanlarına sahip olan şirketleri ise "hizmet" grubunda yer alıyor. OYAK’ın 12 Eylül 1980 darbesini takip eden dönemde ortak olduğu Eskişehir merkezli ETİ firması bisküvi üretip, 65 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Hizmet grubunda yer alan OYAK Pazarlama’nın faaliyet alanlarından bir diğeri ise temizlik işlerinden oluşuyor. Bu çerçevede OYAK, bina, endüstriyel tesis, ofis, genel ve koruyucu, inşaat sonrası, dış cephe, cam temizlikleri ile zemin bakımı, halı ve koltuk yıkama, cilalama ve cila işlerini yürütüyor.

HER ORDU MENSUBUNUN MAAŞINDAN OYAK’A KESİNTİ

Devlete karşı herhangi bir yükümlülüğü bulunmayan ve vergilerden muaf olan Oyak, maaşlarında kesinti yaptığı personeli arasında adaletli bir şekilde ikramiye dağıtmamakla da eleştiriliyor. Ordu Yardımlaşma Kurumu (Oyak), 1 Mart 1961 tarihinde 205 sayılı yasayla kurulan, özel hukuk hükümlerine bağlı, TSK mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonu. Anayasa'nın öngördüğü sosyal güvenlik sistemi içinde, üyelerine ana sosyal güvenlik kurumlarından (Emekli Sandığı, SSK) ayrı güvenceler sağlıyor. Oyak'ın yasayla düzenlenen hizmetleri şöyle: Daimi üyelerine yapılan emeklilik, ölüm ve maluliyet yardımları, geçici üyelerine yapılan ölüm ve maluliyet yardımları, daimi üyelerinin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek amacıyla sunulan sosyal hizmetler. Oyak'ın gelir kaynakları ise; muvazzaf subay ve astsubayların maaşları tutarından her ay kesilen yüzde 10 aidat. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı teşkilatında çalışan maaşlı/ücretli sivil memur ve müstahdemlerin Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu'na göre emekliliklerine esas olan maaş ve ücretleri tutarından her ay kesilen yüzde 10 aidat da Oyak'ın gelirlerinden. Oyak'ın sermayesinin yüzde 50'sinden fazlasına sahip olduğu veya iştirak edeceği şirketlerde çalışan ve Oyak'ta daimi üye olmayı kabul eden bütün maaşlı ve ücretli sivil memur ve müstahdemlerin maaşlarından yüzde 10 aidat kesiliyor. Geçici üyeler olarak adlandırılan yedek subaylar ise her ay maaşları tutarı üzerinden kesilen yüzde 5 aidatla OYAK'a üye oluyor.

“YETERİ KADAR KAZANDI; ARTIK VERGİ VERMELİ”

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: 1960 ihtilalinden sonra kesinti yapmaya başladılar. Mecburen yüzde 13’lük bir kesinti yapıyorlardı. Belirli bir süre sadece birikmiş parasını aldılar. Oyak sanki SGK gibi emekli olanlara kestiği paraları verdi. 90’lı yıllardan sonra bir kısmını OYAK’ta bırakarak oradan hisse alabilme hakkını verdi. O zaman şöyle söyleniyordu. Vehbi Koç’un, "Oyak’ın kesintileri bana verilse onlara sıfır araba veririm" dediğini duyduk. Zoraki bir tasarruf grubu olarak çalıştı Oyak. Daha sonra kâr payı dağıtmaya başladı. Yasal olarak mecburi olduğu için subay ve astsubay ve uzman çavuşlar üye oluyordu. Oyak ciddi paralar kazanıyor. Zorunlu tasarruf sağlıyor. Bugün artık vergi verecek duruma geldiğini düşünüyorum.

RE’SEN EMEKLİ OLANLARIN HAKKINI VERMEDİLER

Re’sen Emekliler Derneği (REDER) Genel Başkanı Servet Kahraman Er: Oyak bugüne kadar küçük rütbeli personelin dünya kadar parasını kesiyordu. Oyak sadece üst rütbeli paşalara hizmet etti. On yılını doldurmadan re’sen emekli olanlara hiç hak bile vermediler. Bizim maaşımızdan yüzde 20 kesiyorlardı. 16 sene çalıştım. Bunun sonunda bana 3 bin 900 TL para verdiler. Şimdi üst rütbeli generaller emekli olduğunda 600-700 milyon TL para alıyorlar. Bugüne kadar hep bundan rahatsız olduk. Bizden kesilen aidatlarla o şirketler kuruldu, satın alındı. Şimdi çalışanlarına gidip bakın, yönetim kuruluna, üst yönetime bakın hepsi üst rütbeli paşalardan oluşuyor. Diğer kadrolarda da paşaların çocukları çalışıyor.

IŞIK KOŞANER’İN İTİRAFI:

Oyak vergi verirse emekliliğimizde aldığımız paradan yüzde 15 kesilecek. Şimdi bunun mücadelesini veriyoruz. Arkadaşlar, Oyak Ordu Yardımlaşma Kurumu’yla uğraşıyorlar. Biliyorsunuz Oyak tamamen bizlerin maaşlarından kesilen işte bu kadar yıldır kesilen paralarla oluşturulan bir kurum. Şimdi Oyak’ı kamu kurumu olarak kabul etme eğilimindeler. Öyle olunca işte biz bazı vergilerden muafız biliyorsunuz. Sosyal yardımlaşma kurumu olmamız hasebiyle bazı vergilerden falan muafız. Ama kamu kurumu olduğumuz zamana olursak eğer, ki Kamu İhale Kurulu böyle istiyor. Mahkemeye verildi, mahkeme maalesef lehimize karar vermedi. O zaman vergi vermek durumunda kalacağımız için işlemlerden dolayı emekliliğimizde falan alacağımız paralarda bayağı yüzde 15 civarında falan düşme söz konusu olacak.

BATIK BANKALAR VE ERDEMİR İLE BÜYÜDÜ

2001 yılında 50 bin TL’ye aldığı batık 6 bankanın (Sümerbank, Egebank, Yaşarbank, Yurtbank, Bank Kapital, Ulusal Bank) alt yapısından faydalanarak Oyakbank’ı büyüten ve 2007 yılında 2,6 milyar dolara yabancılara satan Oyak Grubu, her yıl yüz milyonlarca dolar kâr elde eden kamu kurumu Erdemir’i ise 2 milyar dolar bedelle satın almıştı. Erdemir’in 2010 yılının ilk altı ayındaki net kârının 766 milyon TL olduğu düşünüldüğünde, Oyak Grubu’nun Erdemir’den ne ölçüde paralar kazandığını görmek mümkün.

İŞTE 25 ŞİRKETLİ OYAK ORDUSU

Askerî bürokrasi ile iç içe olduğu için sektörün diğer temsilcilerine karşı vergi, teşvik ve benzeri alanlarda pek çok muafiyet sağlandığı gerekçesiyle sık sık haberlere konu olan OYAK’ın sahip olduğu şirketler şöyle sıralanıyor:

¥ Ataer Holding (Erdemir)
¥ Adana Çimento
¥ Bolu Çimento
¥ Ünye Çimento
¥ Mardin Çimento
¥ Birçim Çimento ve Madencilik
¥ OYKA Kâğıt Ambalaj
¥ OYAK Beton
¥ OYAK Renault (Otomotiv)
¥ İSKEN
¥ OYAK Enerji
¥ HEKTAŞ (Tarım ilaçları)
¥ TUKAŞ (salça, reçel vb. gıda)
¥ Tam Gıda (Gıda)
¥ OYAK Anker Bank
¥ OYAK Yatırım Menkul Değerler
¥ Halk Finansal Kiralama
¥ MAİS
¥ OMSAN
¥ OYTAŞ
¥ OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri
¥ OYAK Teknoloji
¥ OYAK İnşaat
¥ OYAK Konut İnşaat
¥ OYAK Pazarlama
¥ ETİ Pazarlama

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT