1. HABERLER

  2. HABER

  3. Oy Sandığını Pencereden Atıp Parçaladılar
Oy Sandığını Pencereden Atıp Parçaladılar

Oy Sandığını Pencereden Atıp Parçaladılar

Şanlıurfa'da, BDP'li İbrahim Binici, başkalarının yerine oy kullanıldığı iddia edilen bir okuldaki sandık başkanı ile tartıştı. Çıkan tartışma kısa süre sonra kavgaya dönüştü.

12 Eylül 2010 Pazar 17:08A+A-

Şanlıurfa'da oy kullanma işlemleri saat 15.00'e kadar referandum sakin geçti. Ancak saat 15.00'te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve parti teşkilatından olduğu belirtilen bir grup, Şanlıurfa merkezdeki Direkli İlköğretim Okulu'na giderek 1088 nolu sandık başkanı İbrahim Halil Ö.'yü darp etti.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Milletvekili Binici ve beraberindeki grup okula gelerek, bazı kişilerin yakınları yerine oy kullandığını iddia etti ve bu yüzden sandık başkanı ile tartışmaya başladı. Tartışmaların sonucunda oy sandığı pencereden dışarı fırlatılarak paramparça edildi.

BDP'li milletvekili İbrahim Binici, sandık başkanının rozetine saygısızlık ettiğini iddia ederek, cumhuriyet savcılığında suç duyurusunda bulundu. Binici, sandığın sandık başkanı tarafından pencereden aşağı atıldığını iddia etti. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici sandık başkanının kendilerine çok sert davrandığını iddia ederek, "Başkasının yerine oy kullanılıyor diye duyumlar aldım. Bunun üzerine sandığı bizim gözümüz önünde aşağı attı. Milletvekili rozetini tanımayacak kadar cahil bir insan. Bir siyasi partinin temsilcisi gibi davrandı. Halkın iradesine saygılı olsaydı, böyle bir şey yapmazdı. Tutanakla bu memurun hakkında şikayetçi olacağım. Saygısızca davrandı." dedi.

Bazı görgü tanıkları ise sandığın milletvekili ile gelen grup tarafından önce sınıfta parçalandığını, ardından da pencereden fırlatıldığını ileri sürdü.

Yetkililer ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı ise "Bir grup, milletvekili ile birlikte sınıfa girerek sandık başkanı hakkında bazı ithamlarda bulundu. Sandık başkanı ise hiçbir şekilde yasal olmayan bir yola başvurmadığını söyledi. Bunun üzerine milletvekilinin yanında gelen grup, sandık başkanını darp etti. Ardından da sandığı kaldırıp sınıfın içinde önce yere vurdular, ardından pencereden dışarı attılar." şeklinde konuştu.

Pencereden atılan sandık uzun süre okul bahçesinde bekletildi. Basın mensuplarının fazla yaklaşmaması için polis uyarılarda bulundu. Sandık görevlisine ilk müdahale okulda yapıldı. Basın mensuplarının görüntülememesi için okulun arka kapısından çıkarılan sandık görevlisi ambulansla Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne götürüldü

Olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Polis, okul etrafında toplanan kalabalığın dağılması için sık sık uyarılarda bulundu. Emniyet güçleri okula toplu halde girişleri engelledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum